Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Dąbrowa Górnicza. Uroczystość Narodzenia Najświętszej Marii Panny

11.09.2020 . kg

Dąbrowa Górnicza | Parafia Św. Antoniego z Padwy i Klasztor franciszkanów

W niedzielę, 6 września 2020 r. w Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej o godz. 11.00 odprawiona została Msza Święta na uroczystość Narodzenia NMP, święto przeniesione z dnia liturgicznego wspomnienia Narodzenia NMP tj. z 8 września.

W tym dniu w Dąbrowie Górniczej obchodzony jest odpust parafialny. Według źródeł kościelnych parafia w Dąbrowie Górniczej - Gołonogu powstała na życzenie biskupa krakowskiego Andrzeja Trzebickiego 8 lipca 1675 r. Natychmiast rozpoczęto budowę kościoła, który został konsekrowany 17 września 1678 r. pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła.

Zabytkowy obraz św. Antoniego i ołtarz jemu poświęcony są związane z powtórną konsekracją kościoła w Gołonogu. Tego aktu dokonał biskup kielecki ks. Tomasz Kuliński 26 maja 1892 r. Kościół pozostał pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Antoniego Padewskiego, w miejsce tytułu św. Andrzeja Apostoła. Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił o. Paweł Solecki, który przybył do wspólnoty franciszkańskiej w Dąbrowie z klasztoru w Głogówku. W koncelebrze uczestniczył proboszcz parafii, o. Sebastian oraz o. Krzysztof.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji: dabrowa.franciszkanie.pl.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij