Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Debaty [z Jezusem] – rekolekcje on-line

25.02.2021 . kg

Wrocław | Parafia pw. Św. Karola Boromeusza

Uczeń Jezusa – tak, jak przedstawia go Marek Ewangelista – to człowiek, który zawsze przebywa z Jezusem, gromadzi Jego słowa, obserwuje Jego czyny, zastanawia się nad nimi... Chcąc zatem pozostać Jego uczniem, powinienem zdobyć się na wysiłek i zatrzymać się przy Nim, by to właśnie z Nim na nowo wiele przemyśleć. Wysiłek to spory. Będzie wymagał osobistego zaangażowania w oparciu o tekst, który stanowi punkt odniesienia nie tylko w trakcie rekolekcji, ale także – a może nawet przede wszystkim – po ich zakończeniu.

By to osiągnąć nie wystarczy jednorazowe przeczytanie interesującego nas fragmentu: nie chodzi bowiem o kolejną ideę dotyczącą Boga. Prawda Pisma Świętego ma raczej uporządkować nasze wzajemne relacje z Bogiem i z bliźnim, dlatego wymaga odpowiedzi konkretyzujących się w życiowych decyzjach. Czy zatem godzisz się na wielkopostne ryzyko zmiany twojego stanowiska, na podważenie twojego systemu wartości, jeśli okaże się, że nie mają one nic, lub tylko niewiele wspólnego, z Bożym spojrzeniem na nas? Jeśli tak – to zapraszam na wielkopostne biblijne rekolekcje on-line.

Przedmiotem naszych zmagań – w formie uproszczonej lectio divina – będą teksty Ewangelii według św. Marka. Przez kolejnych pięć dni omówię cztery fragmenty zaliczane  do debat z Jezusem (11,27-33; 12,13-17; 12,18-27, 12,28-34) poszerzone o przypowieść o przewrotnych rolnikach (12,1-12), będącą poszerzeniem pierwszej z nich. W naszej konfrontacji ze słowem Bożym nie będzie chodzić o wyobrażenia, uczucia, idee... lecz o konkretną Osobę – Jezusa Chrystusa!  Teksty mają szczególne znaczenie także dlatego, że stanowią znakomitą pomoc w zrozumieniu wydarzeń Wielkiego Tygodnia.

Ryszard Wróbel OFMConv

Szczegóły wydarzenia na plakacie oraz na stronie www.studio.strefywiary.pl.

 Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij