Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Deszcz błogosławieństw

20.12.2017 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Na początku było Słowo… A czy dziś przywiązujemy wagę do tego, jaką moc mają słowa? Czasem wypowiadamy ich zbyt wiele, nawet nie zastanawiając się nad głębszym znaczeniem. Niektórzy sądzą, że przecież słowa nic nie znaczą, więc ich nie dotrzymują. 24 grudnia po raz kolejny Słowo stanie się Ciałem i zamieszka razem z nami.

Bóg jest bowiem wierny we wszystkich swoich słowach. Książka Anselma Grüna „Błogosławieństwa na ważne chwile” opublikowana przez Wydawnictwo Świętego Wojciecha zachęca czytelników, aby nie składać nic nie znaczących życzeń szczęścia lub powodzenia, lecz błogosławić. Często się tego wstydzimy, w środowiskach świeckich wręcz unikamy, życząc dobrej, a nie błogosławionej niedzieli, czy pięknych, zamiast błogosławionych świąt.

Wyrazy: błogosławieństwo i błogosławić mają różne odcienie znaczeniowe. W Starym Testamencie hebrajskie słowo heraka oznacza błogosławić jak i uwielbiać Boga. Zarówno termin gracki: eulogain, jak łaciński: benedictare, oznaczają „mówić dobre słowa, przyjemną mowę”.

W historii stworzenia błogosławieństwo przynosi rozwój, rozkwit, powodzenie i płodność. Już w Księdze Rodzaju zapisano, że Bóg pobłogosławił Adam i Ewę, a Jego łaska zaowocowała licznymi darami.

Słowa wypowiedziane przez Jezusa na Górze Błogosławieństw w Galilei do dziś wzruszają  świat i są akceptowane przez ludzi różnych wyznań.

Autor książki uświadamia czytelnikom w krótkim wstępie, jak wielką moc mają słowa błogosławieństw. Zachęca do odwagi – udzielania ich w każdej chwili życia, gdyż każda jest ważna, jedyna, niepowtarzalna. Udzielanie błogosławieństw nie jest zarezerwowane wyłącznie dla kapłanów – może to czynić każdy z nas. Aby ułatwić to zadanie Grün przygotował zbiór błogosławieństw na różne sytuacje, ważne święta i uroczystości. Podkreśla, że przede wszystkim trzeba błogosławić tym, którzy przeżywają trudności, choroby, porażki, konflikty.

Książka może być świetnym prezentem pod choinkę lub na inną okazję. Pomoże każdemu znaleźć odpowiednie słowa lub po prostu nauczy lub zainspiruje do wypowiadania własnych błogosławieństw.

Życzę więc Czytelnikom naszego portalu i wszystkim jego Twórcom, którzy publikują tu swoje teksty BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA.

„Niech Cię błogosławi dobry i miłosierny Bóg, który przyjął ludzkie oblicze w Dzieciątku leżącym w żłóbku. Niech napełni Twoje serce radością z Narodzin tego Dzieciątka. Niech Cię obdarzy czułą miłością dziecka, abyś w miłości przyjmował wszystko, co w sobie odkryjesz i oczami miłości spoglądał na swoich bliskich i przyjaciół. Niech pokój, który zwiastował Anioł w dzień Bożego Narodzenia spocznie na Twoim domu i połączy wszystkich, którzy tam mieszkają. Niech anioł dobrej myśli towarzyszy Ci na wszystkich Twych drogach i umacnia we wszystkim, co weźmiesz w dłonie. Niech Cię Bóg błogosławi i strzeże, niech napełnia Cię otuchą i nadzieją”. Amen.

Mariola WiertekTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij