Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

„Diakonat to przede wszystkim służba, służba z miłością”

21.03.2018 Jan Maria Szewek

W uroczystość św. Józefa (19 marca) trzej franciszkańscy klerycy: Sylwester Kurzyna, Marek Kowalcze i Łukasz Mężyk w Bazylice św. Franciszka w Krakowie przyjęli święcenia diakonatu.

„Św. Józef to wymarzony patron na dzień święceń diakonatu, wymarzony patron dla was, drodzy bracia” – zapewniał bp Damian Muskus OFM.

„Tak jak św. Józef powołani jesteście do tego, aby strzec Chrystusa w swoim życiu, ale nie tylko w swoim, ale także w sercach ludzi, do których zostaniecie posłani. Również strzec macie Jezusa w świecie, do którego pójdziecie. Jesteście powołani do tego, aby szukać Jezusa wytrwale, tak jak czynili to Jego rodzice, z bólem serca i niepokojem, by z radością odnajdywać Go we wszystkim, co należy do Jego Ojca. Trzeba strzec wam Jezusa w świecie, który gubi Go nader chętnie i nader często, który o Nim tak szybko zapomina. Trzeba nam odnajdywać Go tam, gdzie prowadzą nas Boże, a nie nasze plany, nasze ambicje, wśród ludzi i spraw, które często przekraczają nasze granice pojmowania. Trzeba nam być gotowymi na zaskoczenie i posłuszeństwo Bogu tam, gdzie jesteśmy najbardziej potrzebni, a nie tam, gdzie chętnie sami urządzilibyśmy sobie życie” – tłumaczył konsekrator.

Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej życzył nowo wyświeconym, aby w szkole św. Józefa uczyli się służby, która jest całkowitym oddaniem się Jezusowi; służby, która jest zgodą na bycie tym drugim. Bo jak podkreślał z mocą, „diakonat to przede wszystkim służba, służba z miłością”.

„Życzę wam, abyście u Józefa uczyli się, jak strzec powierzonego wam dobra. Niech on będzie dla was wzorem wrażliwego serca i dobroci, siły i męstwa koniecznego do tego, by trwać wiernie w Jego sprawach, które należą do Ojca. Uczcie się też od Niego polegania na Bożym Słowie. Uczcie się od niego zaufania Panu, zwł. w sytuacjach po ludzku niezrozumiałych, bo takich sytuacji w waszym życiu będzie bardzo wiele. Każdego dnia uczcie się od niego chodzenia Bożymi drogami. Miejcie zdolność szukania ludzi, którzy będą potrzebowali waszej pomocy. Miejcie zdolność pochylania się nad tymi, którzy są słabi, którzy nie domagają. A przede wszystkim miejcie zdolność pilnowania Chrystusa w waszych sercach i w sercach bliźnich, wśród których będziecie pełnili swoją posługę od dziś diakona, a w przyszłości prezbitera” – winszował ojciec biskup.

Wyższy przełożony diakonów, o. Marian Gołąb publicznie uwielbił Boga za łaskę powołania, którą obdarzył tych trzech braci, za to, że dał im siły do tego, aby ta łaska w nich wzrastała, dojrzewała i wydała owoc.

„Drodzy bracia, bardzo wam dziękuję, że pozwalacie tej łasce Bożego wybrania, powołania wygrywać” – mówił prowincjał.

Zakonny ordynariusz podziękował jednocześnie rodzicom, że tej łasce służyli oraz proboszczom, że stworzyli atmosferę i sprzyjający klimat do wzrostu tej łasce.

Dwa dni wcześniej w kaplicy klasztornej kandydaci do diakonatu w obecności swojego wyższego przełożonego złożyli wyznanie wiary i przysięgę wierności Kościołowi.

jms

----

Galeria zdjęć na stronie seminaryjnej.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij