Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Dni modlitw o beatyfikację o. Wenantego Katarzyńca

13.04.2021 Jan Maria Szewek

W dniach 10-11 kwietnia 2021 r. przy grobie o. Wenantego Katarzyńca w Kalwarii Pacławskiej franciszkanie zorganizowali dni modlitw o jego beatyfikację. Połączone były one z promocją książki o. Alberta Wojtczaka o kandydacie na ołtarze.

Choć obszerny biogram Czcigodnego Sługi Bożego powstał w roku 1952, to jednak nie był znany szerokiemu odbiorcy. Przetrwał on jedynie w maszynopisie na półce klasztornej. Jednak franciszkanin z Zielonej Góry, o. Piotr Paradowski postanowił go spopularyzować i osobiście ponad pięćsetstronicowy materiał zdigitalizował. Ostatecznie został on zredagowany i wydany przez franciszkańskie wydawnictwo Bratni Zew.

Biografia „Wenanty Katarzyniec. Franciszkanin” została napisana w oparciu o pisma, które po sobie zostawił sługa Boży, jak i o świadectwa osób, które go znały osobiście, zarówno zakonników, jak i ludzi świeckich. To już 86. publikacja o o. Wenantym, która ukazała się drukiem (poniżej, w załączniku referat o. Piotra Paradowskiego wygłoszony w sobotę 10 kwietnia w Kalwarii Pacławskiej).

Tegoroczne dni modlitw o beatyfikację o. Katarzyńca przypadły na wigilię i święto Bożego Miłosierdzia, dlatego kaznodzieje w swoich wystąpieniach wskazali wiernym na uczynki miłosierdzia co do duszy i co do ciała, praktykowane za życia przez pretendującego do chwały ołtarzy.

Ks. bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla mówił o o. Wenantym jako szafarzu Bożego Miłosierdzia w konfesjonale. „To miłosierdzie spełniał przez pokorną i cierpliwą posługę spowiednika” – przypomniał, przytaczając świadectwa współbraci i penitentów na ten temat.

Ordynariusz krakowskiej prowincji franciszkanów, o. Marian Gołąb oprócz tego wątku, rozwinął dwa inne, dotyczące posługi o. Wenantego wobec chorych i cierpiących w przytulisku oraz pomocy niesionej przez zakonnika duszom czyśćcowym.

„Życie o. Wenantego Katarzyńca było naznaczone służbą drugiemu człowiekowi […]. Czcigodny Sługa Boży daje nam dziś ważną lekcję miłosierdzia i wymagające zadanie domowe” – spointował minister prowincjalny.

Postać o. Wenantego ponadto została przybliżona jego czcicielom w programie słowo-muzycznym w wykonaniu krakowskiego aktora Krzysztofa Stanio i franciszkańskiego zespołu „Fioretii”.

Więcej na stronie dedykowanej o. Wenantemu Katarzyńcowi.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij