Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Dobry Franciszek

18.09.2022 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Wszyscy wiemy, że św. Franciszek był nadzwyczaj dobrym człowiekiem, który nie zważając na swoje niewygody, zawsze chciał ulżyć cierpieniom bliźnich. Dziś zapraszamy Was do lektury wzruszającej historii ze „Zbioru Asyskiego”, o tym, jak w środku zimy oddał ubogiej staruszce swoje okrycie na suknię i to samo kazał uczynić innemu bratu.

Zdarzyło się w Celano w porze zimowej, że święty Franciszek był owinięty na sposób płaszcza płatem materiału, którego użyczył mu pewien przyjaciel braci. I kiedy przebywał w pałacu biskupa z Marsico, przyszła do niego staruszka prosząc o jałmużnę. Natychmiast zdjął z szyi materiał i chociaż należał on do kogoś innego, podarował go ubogiej staruszce, mówiąc: „Idź, zrób sobie suknię, bo bardzo jej potrzebujesz”.

Staruszka uśmiecha się i zdumiona, nie wiem ze strachu czy z radości, bierze materiał z jego rąk. Biegnie szybko i tnie go nożycami, aby zwłoka nie spowodowała niebezpieczeństwa, że ktoś będzie żądał go z powrotem. Gdy zaś stwierdziła, że przycięty materiał nie wystarczy na suknię, doświadczywszy przedtem w części jego życzliwości, wraca do Świętego, pokazując mu, iż zabrakło jej materiału.

Święty zwraca oczy na swego towarzysza, który miał na sobie taki sam płat materiału, i mówi: „Słyszysz, bracie, co mówi ta biedaczka? Dla miłości Pana znośmy mróz, a daj tej biedaczce materiał, aby wykończyła swoją suknię”. On podarował, daje także towarzysz, i obaj zostają nadzy, aby staruszka się przyodziała.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij