Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Dominicus Germanus de Silesia

28.09.2021 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

28 września 1670 r. zmarł w Eskurialu w wieku 82 lat Dominik ze Skorogoszczy, znany bardziej jako Dominicus Germanus de Silesia, franciszkanin, kulturoznawca i arabista.

Urodził się w roku 1588 w Skorogoszczy (wówczas Schurgast). Nie zachowały się informacje o jego życiu przed rokiem 1624, wiadomo jedynie, że był osobą duchowną. W roku 1624, mając 36 lat, wstąpił w Nysie do zakonu franciszkanów. Nyski klasztor należał wówczas do prowincji niemieckiej, stąd jego późniejszy przydomek „Germanus", choć on sam mówił o sobie: Ego sum Silesita (Jestem Ślązakiem).

Po krótkim pobycie w klasztorze w Nysie przeniósł się do Rzymu, gdzie oddał się pracy naukowej, dokładniej studiom nad językami orientalnymi: arabskim, tureckim i perskim. W roku 1630 udał się do Ziemi Świętej, gdzie pełnił posługę duszpasterską i doskonalił język arabski. We wrześniu 1635 r. wrócił do Rzymu, gdzie podjął pracę w Świętej Kongregacji Krzewienia Wiary. Rok później został lektorem kolegium misyjnego San Pietro in Montorio w Rzymie. W tym czasie współpracował również przy wydaniu Pisma Świętego w języku arabskim. W 1636 r. wydał książkę Propaganda Fide o podstawach gramatyki potocznego języka arabskiego, a trzy lata później ukazał się słownik łacińsko-włosko-arabski jego autorstwa zatytułowany Fabrica linguae arabicae.

W roku 1645 Dominik został prefektem Misji do Spraw Ludów Tatarskich i Jeńców Chrześcijańskich w Samarkandzie, jednocześnie król polski Władysław IV Waza zlecił mu misję poselską do Persji. Do Samarkandy Dominik jednak z niewiadomych przyczyn nie dotarł. Zatrzymał się w Isfahanie, gdzie przebywał od roku 1649, studiując języki perski i turecki. Do Rzymu wrócił w roku 1651. Rok później udał się do Hiszpanii na dwór króla Filipa IV, gdzie został nauczycielem i tłumaczem dzieł w jężyku arabskim zgromadzonych w królewskiej bibliotece w Escorialu. W tym czasie napisał dzieło teologiczne Antitheses Fidel. Pozostawił również wiele innych prac naukowych.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij