Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Droga do San Damiano

30.08.2022 . kg

Za oknem jeden z ostatnich wakacyjnych dni, a my zapraszamy na kolejną wędrówkę po Asyżu. Tym razem w towarzystwie Romana Brandstaettera udajemy się w kierunku San Damiano, kościółka, w którym Pan spojrzał na Franciszka i odmienił całe jego życie. Zapraszamy!

Kościółek San Damiano leży na stoku górskim. Pod naszymi nogami chrzęści biały żwir. Po jednej stronie drogi ciągną się srebrnozielone gaje oliwne, po drugiej wznosi się mur klasztorny, spoza którego sterczą olbrzymie cyprysy jak zielone wieże. Drzewa oliwne są różnego wieku, jedne niskie, wiotkie, nieomal dziewczęce, inne o mocnych pniach i szeroko sterczących koronach o srebrnym ulistnieniu, a znów inne o pniach rozdartych, kalekich i łysiejących gałęziach, przez które prześwieca coraz więcej nieba. Te wiekowe oliwki podobne są do starych, zmęczonych życiem kobiet. Mam dla nich uczucie głębokiej litości, która jednak wkrótce zmienia się w podziw, gdy podszedłszy bliżej spostrzegam, że mimo swojej starości wciąż bujnie owocują. Zawstydzony współczuciem, które im zbyt gorliwie i nieoględnie okazałem, szybko się oddalam.

Roman Brandstaetter, Inne kwiatki świętego Franciszka z Assyżu

fot. K.GorgońTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij