Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Duchowość malowana pędzlem

11.10.2021 . kg

ISF - Kraków | Instytut Studiów Franciszkańskich

Patrząc na współczesną historiografię franciszkańską można odnieść wrażenie, że składają się na nią przede wszystkim pisma świętego Franciszka i świętej Klary, biografie, kroniki czy dokumenty Stolicy Apostolskiej. Najnowsza publikacja Instytutu Studiów Franciszkańskich przypomina, że równoprawnym źródłem historycznym przedstawiającym życie i duchowość Świętego z Asyżu są świadectwa ikonograficzne. Ich szczególnym przykładem jest tablicowa nastawa ołtarzowa z kaplicy Bardich w kościele Świętego Krzyża we Florencji.

Autorzy dają nie tylko szczegółowy opis tego dzieła, ale także wnikają w głąb jego poszczególnych elementów, analizując kolejne sceny w konfrontacji ze źródłami pisanymi. Malarskie ujęcie postaci świętego Franciszka odkrywa subtelności, których tekst literacki nie jest w stanie przekazać w pełni.

Zdobądź nową umiejętność! Wraz z autorami naucz się sztuki czytania obrazu!

Zamówienia można składać mailowo: sekretariat@isf.edu.pl.


Rafaela Marta Rapacz – klaryska od Wieczystej Adoracji, z wykształcenia psycholog, absolwentka Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Autorka licznych artykułów z duchowości klariańskiej oraz wydanej wraz z Wiesławem Blockiem książki o tablicy św. Klary z bazyliki w Asyżu.

Wiesław Block – brat mniejszy kapucyn, profesor we Franciszkańskim Instytucie Duchowości przy Papieskim Uniwersytecie „Antonianum” w Rzymie. Autor wielu publikacji w języku polskim i włoskim o tematyce związanej z rozwojem duchowości św. Franciszka z Asyżu i ruchu franciszkańskiego w XIII i XIV wieku.


Oprawa: twarda

Liczba stron: 152

Środek: papier kredowy, pełen kolor

Cena: 59,90 złTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij