Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej

29.04.2022 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

29 kwietnia obchodzimy Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 2002 r. i stanowi kontynuację corocznego dziękczynienia księży – więźniów KL Dachau, którzy 22 kwietnia 1945 r. ślubowali, że jeśli przeżyją, będą każdego roku pielgrzymować do kaliskiego sanktuarium św. Józefa. Obóz w Dachau został wyzwolony 29 kwietnia 1945 r. przez armię amerykańską, a ocaleni duchowni do końca życia wypełniali złożone przyrzeczenie.

Czołowe warstwy ludności polskiej należy unieszkodliwić w takim stopniu, na ile to jest możliwe– takie polecenie wydał 7 września 1939 r. Reinhard Heydrich, mając na celu likwidację polskiej warstwy rządzącej, elit Rzeczypospolitej, w tym będącego ostoją polskości duchowieństwa.

 

Fala prześladowań polskiego duchowieństwa rozpoczęła się wraz z początkiem II wojny światowej. Duchowni byli obiektem masowych represji zarówno ze strony nazistów, jak i sowietów, a później ukraińskich nacjonalistów.

W czasie II wojny światowej zginęło ok. 3 tys. polskich kapłanów – w tym zakonników – a więc prawie 20% przedwojennego duchowieństwa.

Pamiętajmy dziś szczególnie w naszych modlitwach o tych wszystkich, którzy oddali swoje życie, do końca oddając chwałę Panu.


Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem o 108 błogosławionych męczennikach II wojny światowej: MĘCZENNICY II WOJNY ŚWIATOWEJ.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij