Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Dzień Świętego Franciszka 2019

27.09.2019 . kg

Fundacja | Brat Słońce

Zapraszamy na ósmy z kolei Dzień Świętego Franciszka, który odbędzie się w niedzielę 6 października 2019 r. w Krakowie na Placu Franciszkańskim przy ul. Franciszkańskiej 4. Hasłem tegorocznego Dnia św. Franciszka jest „Kościół w Uzbekistanie”. 

Dzień św. Franciszka z Asyżu co roku przyciąga mieszkańców Krakowa i okolic. Jest to okazja do świętowania imienin założyciela i patrona zakonu franciszkańskiego – św. Franciszka z Asyżu, znanego z miłości do ludzi i całego stworzonego świata. Dlatego też spotkanie odbywa się w atmosferze radości i braterstwa. 

W roku bieżącym prezentujemy Kościół w Uzbekistanie, którym od początku lat 90. administrują franciszkanie. Obecnie działa tam pięć parafii w tym trzy franciszkańskie. Oficjalny powrót Kościoła katolickiego do Uzbekistanu pozwolił również na większą identyfikację z Ojczyzną naszych rodaków pozostałych tam od czasów zsyłek i przemarszów Sybiraków.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.30 od występu legendarnego już franciszkańskiego zespołu „Fioretti”. Organizatorzy zapraszają również na Mszę Świętą o godzinie 12.00 w Bazylice św. Franciszka z Asyżu, która zostanie odprawiona w intencji darczyńców Fundacji Brat Słońce i krakowskiej Prowincji Franciszkanów.

W ramach Dnia Świętego Franciszka będzie prezentowana kultura uzbecka: oryginalne stroje, przedmioty i pamiątki przywiezione z Uzbekistanu. Uczestnicy spotkania będą mogli skosztować potraw kuchni uzbeckiej. Na wystawie w Auli bł. Jakuba, poza przedmiotami z Uzbekistanu, będzie także można zobaczyć filmy ukazujące pracę franciszkanów w Uzbekistanie oraz starodruki ze zbiorów Biblioteki Franciszkańskiej.

Organizatorzy Dnia Świętego Franciszka zadbali o muzyczną oprawę święta: na scenie, poza zespołem „Fioretti” (godz. 11.30 i godz. 15.00), którego koncerty od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, wystąpią także artystki pochodzące z Uzbekistanu: Inna Kamaryan (godz. 12.45) i Anastazja Allanazarowa (godz. 16.00), które zaprezentują piosenki uzbeckie, rosyjskie i z repertuaru Anny German. Na zakończenie wydarzenia o godz. 17.30 odbędzie się koncert gwiazdy wieczoru – zespołu „Play&Pray”.

W trakcie wydarzenia na stoiskach zaprezentują się różne dzieła franciszkańskie, m.in. Ośrodek Leczenia Uzależnień San Damianoz Chęcin, Wydawnictwo Bratni Zew, Instytut Studiów Franciszkańskich, Misje Franciszkańskie i Centrum św. Maksymiliana z Harmęż. 

Pacjenci Ośrodka Leczenia Uzależnień „San Damiano” o godz. 12.00 zaprezentują na scenie pantomimę o życiu św. Franciszka. O bliski św. Franciszkowi akcent ekologiczny zadba zespół #ekoMałopolska, powołany przez Samorząd Województwa Małopolskiego. W namiocie #ekoMałopolska pojawią się wyjątkowi goście. Od godz. 11.30 do 15.00 będzie to Zespół Parków Krajobrazowych z warsztatami budowania domków dla owadów (głównie dla pszczoły murarki). Przygotowane wspólnie domki uczestnicy zabawy będą mogli zabrać ze sobą do domu. Będzie to także okazja, aby dowiedzieć się, jak ważne są owady w naszym najbliższym otoczeniu. Od godz. 15.30 wraz z Lavendziarnią Stoki6 wyruszmy w podróż w czasie i przestrzeni śladami lawendy. Dowiemy się, jakie są właściwości tej rośliny i kto przywiózł ją do Polski, skosztujemy czekoladek i syropu z lawendą. Nie zabraknie także konkursów z nagrodami dla młodszych i starszych ekologów. 

Będzie także można skosztować rogalików i ciasteczek upieczonych specjalnie na tę okazję przez krakowskie siostry klaryski. 

Dzień św. Franciszka to czas radosnego i rodzinnego świętowania, gdzie każdy może doświadczyć serdecznej atmosfery pokoju i dobra. To także okazja do rozmowy, spotkania z zakonnikami i misjonarzami poza klasztornymi murami oraz możliwość zwiedzenia budynku seminarium franciszkańskiego w godz. 14.00–17.00, czyli miejsc na co dzień znajdujących się za klauzurą. Zapisy na zwiedzanie będą prowadzone na stoisku Fundacji Brat Słońce.

Organizatorem akcji jest franciszkańska Fundacja Brat Słońce, a partnerami Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Franciszkanów, Klasztor św. Franciszka z Asyżu w Krakowie oraz Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów w Krakowie. 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego; patronem medialnym jest Radio Kraków. 

Serdecznie zapraszamy – bądźcie w tym dniu z nami! 

Anna Dąbrowska, Fundacja Brat Słońce


Pobierz oficjalny plakat i zaproś swoich znajomych na Dzień Świętego Franciszka:Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij