Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Ein Kārem – miejsce spotkania Starego i Nowego Testamentu

31.05.2019 . kg

31 maja Kościół świętuje Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny. Z tej okazji zapraszamy do odwiedzenia z nami miejsca, w którym dochodzi do spotkania Starego i Nowego Testamentu - Maryi z Elżbietą. To tu mieszkała Elżbieta i to tu Maryja wyśpiewała swój Magnificat. Zapraszamy w podróż do Ein Kārem.

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: „Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana” (Łk 1,39-45).

Poszła w góry. Czyli gdzie? Tradycja przyjmuje, że szła do wioski oddalonej o kilka kilometrów od Jerozolimy. Do Ein Kārem. Szła zatem około 130 kilometrów! Młoda dziewczyna, kilkunastoletnia, do tego spodziewająca się dziecka – wyrusza w długą drogę do swojej krewnej. Można podziwiać odwagę, można sądzić, że to lekkomyślne. Wydaje się bowiem, że szła sama, choć mieszkający w Ziemi Świętej franciszkanie zawsze śmieją się tłumacząc, że sama nie była, wszak napisał św. Łukasz, że szła „z pośpiechem”.

Ein Kārem z języka arabskiego oznacza „Źródło Winnicy” i stanowi obecnie jedno z osiedli w aglomeracji Jerozolimy. To właśnie tu mieli mieszkać kapłan Zachariasz i jego żona Elżbieta, i to tu według tradycji urodził się Jan Chrzciciel. Już starożytność chrześcijańska otaczała to miejsce kultem, który przetrwał okres panowania muzułmańskiego i wypraw krzyżowych i rozwija się do dnia dzisiejszego.

W Ein Kārem znajdują się aż dwa kościoły pod wezwaniem Jana Chrzciciela, ale my zapraszamy dziś tam, gdzie udała się Maryja – do miejsca nawiedzenia św. Elżbiety i świątyni upamiętniającej to wydarzenie. Sanktuarium znalazło się w rękach franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej w roku 1679. Obecnie składa się z dwupoziomowej świątyni i dziedzińca z umieszczonymi na murze kilkudziesięcioma majolikowymi tablicami z tekstem hymnu Magnificat w różnych językach świata, także po polsku. Kościół wybudowano według projektu włoskiego architekta Antoniego Barluzziego w latach 1939-1940. 

Podczas przeprowadzanych badań archeologicznych okazało się, że najstarszą częścią sanktuarium była kaplica mieszcząca studnię. Najprawdopodobniej to właśnie tam pierwsi chrześcijanie wspominali spotkanie Maryi z Elżbietą, co potwierdzałoby biblijną koncepcję spotkań przy studni (Jezusa i Samarytanki, Jakuba i Racheli).

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego niezwykłego miejsca spotkania dwóch kobiet, dwóch matek, Starego i Nowego Testamentu.

kg

fot. K.GorgońTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij