Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Eko projekt w Radomsku

08.04.2021 . kg

REFA | Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu

Przy wejściu do franciszkańskiego klasztoru w Radomsku pojawiła się zielona tablica, która zawiera 10 zasad chrześcijańskiego ekologa wypracowanych na spotkaniach Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu oraz myśli i modlitwy z encykliki Laudato si’. Razem z nową tablicą ogłoszeniową klasztoru powstała z inicjatywy wspólnoty Laudato si’.

Działania eko zespołu działającego w Radomsku przy klasztorze franciszkanów i parafii św. Lamberta oraz projekt pt. „Ekologia po katolicku: mniej znaczy więcej w parafii, na cmentarzu i w domu” opisywał tekst Wspólnota Laudato si’ w Radomsku | Franciszkanie.pl.

Dalsze działania koncentrowały się na zmianie świadomości i zachowań konsumpcyjnych mieszkańców miasta i okolicy poprzez uświadomienie odpowiedzialności konsumenckiej jako chrześcijańskiego świadectwa, promocję współdzielenia się i szukania alternatywnych pro-ekologicznych zachowań. Były więc kazania, katechezy i warsztaty inspirowane encykliką Laudato si' zarówno w kościele parafialnym jak i klasztornym. Towarzyszyło mu spore zainteresowanie medialne zarówno w prasie lokalnej jak i w mediach katolickich. Info na https://www.swietostworzenia.pl/2-aktualne/922-katechezy-w-roku-laudato-si.

W ramach warsztatów powstał „List o zielonych marzeniach w Radomsku” opublikowany w lokalnej gazecie. Zaczyna się słowami: „Spotykamy się na warsztatach i katechezach, rozmawiając o przesłaniu encykliki Laudato si’ i o Kościele, który jest wrażliwy na tematy ekologiczne. W trudnym czasie pandemii Papież Franciszek zachęca  nas, by marzyć o świecie, który będzie wspólnym, zdrowym, gościnnym domem dla nas i wszystkich mieszkańców Ziemi. Spróbowaliśmy i my spisać nasze marzenia…”.

Są tam proste tęsknoty, by żyć, pracować i odpoczywać w mieście, w którym dba się o tereny zielone, kwiaty, krzewy i drzewa, parki i skwery; w którym nie ma betonowych placów; w którym nie zwiększa się liczby budynków na osiedlach kosztem przyrody; w środowisku bez smogu i ciągłych korków, gdzie ścieżki rowerowe oplatają obszar naszego miasta i mieszkańcy czują się bezpiecznie, wszyscy prawidłowo segregujemy odpady, oszczędzamy wodę, energię elektryczną i cieplną, nie marnujemy żywności; gdzie dbamy o estetykę miejsc publicznych, nie niszczymy ławek czy koszy na śmieci, sprzątamy po sobie i swoim zwierzaku. Zawiera też propozycje pracy na rzecz zielonej rewitalizacji naszego miasta, wsparcie dla naszych rolników, ogrodników i pszczelarzy i ich lokalnych, ekologicznych produktów oraz dla zapowiadanej ekologicznej transformacji terenów franciszkańskiego klasztoru.

Praktycznym działaniem był zorganizowany w czasie Wielkiego Postu na placu klasztornym kilkudniowy kiermasz „Drugie życie przydasiów” czyli rzeczy dobrych, ale nam zbędnych oraz wystawa ekostroików wielkanocnych.  

Stale obecne było pytanie: Jaka powinna być nasza odpowiedź na wielkie problemy współczesności? Nasz chrześcijański głos w debacie o ochronie przyrody, środowiska i klimatu? Jest ono zarówno na zielonej tablicy przy klasztorze, jak i na dwu innych umieszczonych przy głównych cmentarzach miasta. Bo coraz bardziej niszczymy nasz świat, niszczymy siebie i niszczymy pamięć o naszych zmarłych.  

A jaka może być nasza odpowiedź? Oto propozycja z Radomska: MNIEJ – smogu, śmieci, bałaganu wokół nas! WIĘCEJ – czystego nieba, porządku, harmonii i piękna!

o. Stanisław Jaromi, REFATa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij