Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

El Greco - "Ekstaza św. Franciszka"

07.04.2021 . kg

7 kwietnia 1614 r. zmarł w Toledo Domenikos Theotokopulos, znany powszechnie jako El Greco. Był malarzem, rzeźbiarzem i architektem hiszpańskim pochodzenia greckiego, jednym z najwybitniejszych przedstawicieli manieryzmu. Obrazy El Greca są pełne ekstazy, mają żywą kolorystykę i wyróżniają się ekspresją form. Dziś przypominamy jego „Ekstazę św. Franciszka”.

Obraz (olejny na płótnie) został odkryty przypadkowo w roku 1964 w… Polsce! A konkretnie w Kosowie Lackim przez Izabellę Galicką i Hannę Sygietyńską. Obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach. Jest to jedyny obraz w Polsce, któremu oficjalnie przypisuje się autorstwo El Greca.

Płótno przedstawia św. Franciszka w momencie otrzymania stygmatów. Święty ukazany jest od kolan, pochylony do przodu, zwrócony w kierunku jasnego światła, ze łzami w oczach wpatrzony w niebo, a jego ręce rozłożone są w geście oddania się Bogu. Ubrany jest w habit i przepasany podwójnym sznurem, a pod jego prawą ręką znajduje się czaszka. W tle widzimy górę Alwernię.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij