Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

EWTN, czyli największa katolicka telewizja już w Polsce!

09.05.2019 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

EWTN, największa sieć telewizyjna na świecie, która dociera do 150 krajów i ponad 250 milionów gospodarstw domowych, otworzyła swoje studio w Polsce. Głęboka duchowość, komentarze do współczesnych wydarzeń i praktyczne, życiowe porady czołowych polskich specjalistów można już oglądać przez internet.

Trzydzieści lat temu, gdy powstawała EWTN, nikt nie przypuszczał, że kobieta z ubogiej i rozbitej rodziny, z poważnymi kłopotami zdrowotnymi, utworzy największą globalną sieć. W dodatku była mniszką klauzurową i żyła w Alabamie – stanie, gdzie katolicy stanowią siedmioprocentową mniejszość.

Dziś jej dzieło – EWTN – jest największą religijną siecią telewizyjną na świecie, transmitującą kilkanaście kanałów satelitarnych. W wersji hiszpańskiej jest dostępna we wszystkich krajach Ameryki Łacińskiej, a na Starym Kontynencie istnieje już m.in. w wersji anglo-irlandzkiej, niemieckiej, ukraińskiej i szwedzkiej. Na Filipinach o jej popularności świadczy to, że na pilotach telewizyjnych w hotelach zazwyczaj znajduje się pod klawiszem nr 3.

- Wierzę, że odpowiedzi na trudne pytania ludzi istnieją – mówiła o realizowanym przez nie celu Rita Antoinette Rizzo, czyli matka Angelika. –  A moja praca w telewizji polega na podpowiadaniu widzom, gdzie można je znaleźć.

Realizacji tych wskazówek podjęła się grupa wrocławskich wierzących, pod auspicjami bpa Siemieniewskiego. Dziś na polskim kanale sieci, można oglądać po polsku słynny talk show Matki Angeliki, w którym w bezpośredni i przystępny sposób mówiła o duchowości katolickiej, czy cieszące się na świecie dużą popularnością programy religijno-kulinarne ks. Leona. Polskie programy cechuje coraz większa różnorodność: począwszy od transmisji adoracji z Kaplicy Pokoju w Niepokalanowie (Polska EWTN podejmuje tradycje św. Maksymiliana Kolbego, któremu w założeniu pierwszej telewizji katolickiej na świecie przeszkodziła wojna), przez prowadzone specjalnie dla stacji rozmowy z rozchwytywanym rekolekcjonistą ks. Dominikiem Chmielewskim, założycielem Wojowników Maryi, po komentarze specjalistów na temat aktualnych wydarzeń. Wśród nich: ciekawe rozmowy o współczesnej kondycji Kościoła m.in. z red. Grzegorzem Górnym i ks. Pawłem Rytlem-Andrianikiem, rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski, i pełne pasji spotkania z osobami, realizującymi swoją życiową misję: Heleną Pyz, lekarką, która od 30 lat leczy chorych na trąd w Indiach czy doktorem Krzysztofem Szmydem, który od 17 lat pracuje w hospicjach, otaczając opieką najmłodszych pacjentów i pacjentów jeszcze nienarodzonych.

Polskie programy eksportowe

- Proponujemy „dobrą informację", czyli informację pogłębioną, skonfrontowaną z rzeczywistością i taką, która szanuje godność człowieka – mówią dyrektorzy EWTN Polska. – Chcemy być blisko człowieka, prowadzić szczerą rozmowę z widzem i odpowiadać na jego najgłębsze potrzeby. W przyszłości planujemy także wartościowe i ciekawe programy dla naszej młodzieży.

- Naszym atutem będą także eksportowe programy reportażowe o polskich świętych – mówi Piotr Pietrus, dyrektor zarządzający EWTN Polska. – A także nasz polski patriotyzm, który zawsze łączył się z wiarą, co chroniło nas od komunistycznych czy nazistowskich patologii.

EWTN Polska chce być telewizją niezależną, dlatego nie zdecydowała się na finansowanie z reklam. Żeby móc dzielić się chrześcijańskimi wartościami i przyczyniać do umacniania osobistej relacji z Bogiem i działania dla dobra ogółu we współczesnym świecie, potrzebuje wsparcia modlitewnego każdego z nas.

- „Pamiętaj o nas pomiędzy rachunkami za prąd i gaz” – to drugie nasze hasło – mówi ks. Piotr Wiśniowski, dyrektor generalny EWTN Polska. – Jeśli zechcecie, Państwo, wspierać nas regularnymi wpłatami 10 zł , 15 zł lub 20 zł co miesiąc, będziemy mogli docierać do coraz większej liczby odbiorców i produkować kolejne, ciekawe i wartościowe emisje. Przy czym, żebyśmy mogli się rozwijać, ważne są regularne wpłaty.

Św. Jan Paweł II zachęcał nas do promowania cywilizacji miłości i chcemy aktywnie odpowiadać na to wezwanie. Obserwujemy, jak mocno promuje się współcześnie w mediach aborcję, wolne związki, rozwiązłość i konsumpcjonizm, które sprawiają, że człowiekowi trudno jest być szczęśliwym i trudno dzielić się szczęściem z innymi.

Razem możemy zbudować dzieło, które dotrze z Dobrą Nowiną do tych, którzy Jej potrzebują i w jak najlepszy sposób pomoże rozwiązać życiowe problemy, odpowiedzieć na wyzwania. Razem możemy wychodzić z cywilizacji śmierci i tworzyć CYWILIZACJĘ MIŁOŚCI.

EWTN Polska można obejrzeć tu: http://ewtn.pl/

Jak pomóc materialnie?

SKOK  im. F. STEFCZYKA
13 7999 9995 0652 4682 1704 0001
Tytułem: Darowizna na cele statutowe, EWTN Polska

Dorota Niedźwiecka

fot. Dorota NiedźwieckaTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij