Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Festiwal Misteria Paschalia

08.04.2022 Jan Maria Szewek

W Wielki Wtorek w Krakowie rozpoczyna się Festiwal Misteria Paschalia. Poprzedzi go w piątek 8 kwietnia w południe debata w Pałacu Potockich na Rynku Głównym o niebezpieczeństwach, zyskach i nieustającej potrzebie przemiany. Z Martyną Pastuszką, Joanną Broniec, ks. Jackiem Prusakiem SJ i ojcem Janem Marią Szewkiem OFMConv rozmawiać będzie Justyna Nowicka.

„Tegoroczna wyprawa z Festiwalem muzyki dawnej Misteria Paschalia będzie jeszcze bardziej niezwykła, może trudniejsza, ale i piękniejsza, bardziej nieoczywista. Dyrektorka rezydentka tegorocznej edycji, Martyna Pastuszka proponuje nam podróż… w głąb siebie, odzwierciedlającą ludzką drogę przemiany. To bardzo dobry kierunek na czas niepokoju!” – zapowiadają organizatorzy.

Misteria Paschalia to jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie, od 2004 roku organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe w okresie Wielkiego Tygodnia. Wydarzenie, którego pomysłodawcą był Filip Berkowicz, prezentuje najciekawsze dzieła pochodzące z okresu od średniowiecza aż po wiek XVIII, wykonywane przez uznanych interpretatorów nurtu wykonawstwa historycznego.

W programie, nawiązującym do chrześcijańskich źródeł europejskiej duchowości, obok najwybitniejszych dzieł dawnych mistrzów znajdujemy zapomniane kompozycje stanowiące ważne świadectwo wykonawczych i kompozytorskich tradycji epoki. Stąd obecne na Misteriach liczne muzyczne odkrycia i pierwsze współczesne światowe wykonania utworów, efekt żmudnych muzykologicznych badań i rekonstrukcji.

Festiwal gościł takie sławy muzyki dawnej, jak Jordi Savall, René Jacobs, Fabio Biondi, Marc Minkowski, Ottavio Dantone, Diego Fasolis, Christophe Rousset oraz specjalizujące się w wykonawstwie historycznym zespoły: Il Giardino Armonico, Europa Galante, Les Arts Florissants, Accademia Bizantina, Ensemble Organum i Les Talens Lyriques. Ważnym elementem jest też prezentacja dorobku polskich zespołów – m.in. Capelli Cracoviensis i {oh!} Orkiestry Historycznej – czy artystów, takich jak Agnieszka Budzińska-Bennett.

Począwszy od 2017 roku każda kolejna odsłona festiwalu poświęcona jest innemu europejskiemu kręgowi kulturowemu, a pieczę nad programem mają wybierani co roku artyści-rezydenci, którym powierzane jest kierownictwo artystyczne.

Niemal od początku swego istnienia Festiwal Misteria Paschalia obecny jest na antenie radiowej Dwójki. Z kolei dzięki nawiązanej w 2017 roku współpracy z francuską telewizją Mezzo, koncerty festiwalu docierają do ponad 60 milionów odbiorców w 60 krajach na całym świecie.

Tegoroczny program.

red.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij