Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

„Formacja, głupcze!” – wywiad z franciszkaninem

18.11.2016 Jan Maria Szewek

Polska Kraków | Klasztor i Bazylika Franciszkanów pw. św. Franciszka z Asyżu

Dlaczego w starożytności chrześcijaństwo zdobyło świat w tempie, jakiego dziś nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić albo dlaczego dzisiaj ludziom trudniej jest dojść do dojrzałej wiary? – na te i inne pytania odpowiada na łamach najnowszego numeru „Gościa Niedzielnego” o. dr Andrzej Gutkowski, patrolog, duszpasterz drogi neokatechumenalnej i odnowy charyzmatycznej w Krakowie.

Franciszkanin nie mówi jedynie o przyczynach i skutkach. Stawia diagnozę i aplikuje lekarstwo. Wskazuje na konkretne rozwiązania, w jaki sposób „przekształcić kombinat usług religijnych we wspólnotę”.

O. Gutkowski na przykładzie drogi neokatechumenalnej i włoskiej Wspólnoty Maria, którą przeszczepił do Krakowa, pokazuje, jak powinna wyglądać formacja, która przynosi „gigantyczne owoce”.

Zakonnik w rozmowie z red. Marcinem Jakimowiczem przekonuje, że „formacja to nie sesja naukowa, gdzie zamęczamy ludzi prelekcjami, wykładami i listą obowiązkowych lektur”. Jego zdaniem formacja musi prowadzić do spotkania z żywym Bogiem we wspólnocie Kościoła, bo inaczej „produkuje” jedynie teoretyków chrześcijaństwa, a nie chrześcijan gotowych pójść za Jezusem w ogień.

Całość wywiadu w najnowszym numerze "Gościa Niedzielnego" już dostępnego w wersji papierowej w punktach sprzedaży.

jms

foto: GOSĆTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij