Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Fossanova

01.04.2015

Historia Fossanowy sięga swoimi korzeniami czasów imperium rzymskiego. Jeszcze dzisiaj widoczne są pozostałości willi rzymskiej, która w dużej części posłużyła jako baza do zbudowania przez benedyktynów pierwszego opactwa w stylu romańskim, znanego już w 529 roku. Opactwo to, pod wezwaniem św. Stefana, zostało później rozbudowane przez cystersów, którzy osiedlając się tutaj około 1135 roku przekształcili je w potężne centrum życia duchowego, intelektualnego i gospodarczego. Imiona znamienitych gości jak Innocenty III czy Tomasz z Akwinu, który tutaj spędził ostatnie dni swojego życia, są tego najlepszym dowodem.

Dzisiaj opactwo jest powierzone franciszkanom, którzy są obecni tutaj od 1932. Obecność Niższego Seminarium przywróciła Fossanowie na wiele lat charakter ośrodka życia duchowego i intelektualnego. W 1950 roku utworzono także parafię o dużym zasięgu terytorialnym. W 1974 roku, podczas obchodów rocznicy śmierci św. Tomasza z Akwinu, wizyta Ojca świętego Pawła VI zgromadziła w Fossanowie ponad milion wiernych z każdego zakątka prowincji.

Opactwo jest dzisiaj mocnym punktem odniesienia dla życia duchowego, z tego powodu lista obowiązków, którym musi podołać wspólnota franciszkańska, jest nazwyczaj bogata i złożona. Oprócz codziennej troski o wnętrze opactwa i przyjmowanie licznych pielgrzymów, którzy odwiedzają to miejsce, szczególną uwagę poświęca się obowiązkom pastoralnym: posługa sakramentalna podczas Eucharystii niedzielnych, z bogatą oprawą liturgiczną i troską o przepowiadanie Ewangelii, duża liczba chrztów, ślubów, liczne spowiedzi i rekolekcje dla małych grup zorganizowanych; odbywają się tu katechezy dla dzieci i młodzieży, liturgie wspólnoty neokatechumenalnej, spotkania modlitewne Odnowy w Duchu świętym, grupy maryjnej, próby chóru, zajęcia Młodzieży Franciszkańskiej i grup związanych z oratorium.

Opactwo często staje się miejscem szeroko pojętej promocji kulturalnej. Wspólnota franciszkańska uczestniczy aktywnie w organizacji wielu wydarzeń we współpracy z naczelnym organem Odnowy Zabytków prowincji Lazio, oraz z burmistrzem pobliskiego Priverno i obecnymi właścicielami obejścia opactwa.

Znajduje się tu także centrum złożonej struktury pastoralnej obejmującej 6 kościołów z ponad 4,5 tys. Wiernych, na obszarze prawie 15 kilometrów. Parafie w Fossanowie (3000 wiernych) i w S. Martino (1500 wiernych) używają kościoły w Fossanowie (opactwo), Sonnino Scalo, Capocroce, S. Isidore, Mazzocchio i S. Martino.

Dzięki tej ciągłości wiary, kultury i historii, opactwo w Fossanowie jest dzisiaj fascynującym miejscem, gdzie każdy moze odnaleźć w harmonii ducha, sztuki i tradycji, odpoczynek od frenetycznego stylu życia współczesnego społeczeństwa.

Klasztor pw. Zwiastowania NMP

Abbazia di Fossanova
Via S.Tommaso d'Aquino,1
04015 Priverno (LT) 
tel. 0039/0773 939 061 
e-mail: abbazia@libero.it
www.abbaziadifossanova.itTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij