Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Franciscan Youth Camp 2022

10.05.2022 . kg

Misje franciszkańskie | Sekretariat Misyjny

W dniach 25-29 kwietnia 2022 r. w misji w Kakooge odbywał się Franciscan Youth Camp, czyli ugandyjskie Franciszkańskie Spotkanie Młodych. Hasłem tegorocznego spotkania było zdanie „Zwycięstwo naszego Pana Jezusa. Powstań zwycięsko w Chrystusie”.

Więcej o spotkaniu opowiada o. Józef Matuła, misjonarz pracujący w Ugandzie:

To było bardzo piękne spotkanie. Brało w nim udział ponad 100 uczestników z naszej misji franciszkańskiej w Ugandzie. Przyjechała młodzież z naszych parafii: z Munyonyo około 20 osób, z Matuggi 62 osoby i około 30 osób z Kakooge. Było to pierwsze spotkanie po pandemii Covid-19.  Przez dwa ostatnie lata kościoły pozostawały zamknięte przez wiele miesięcy.

Wcześniej to spotkanie młodych, organizowaliśmy w pierwszym tygodniu stycznia, w czasie trwających w Ugandzie ferii.  W tym roku w styczniu nadal panował lockdown związany z epidemią i dopiero teraz udało się zorganizować spotkanie. To dobry czas – trwają ferie takie poświąteczne. W poniedziałek, 9 maja rozpoczyna się kolejny semestr nauki w szkole.

Franciscan Youth Camp był bardzo intensywnym czasem. Wiele ciekawych spotkań, konferencji, homilii. Podczas pracy w grupach okazywało się, że młodzież ma bardzo interesujące pytania dotyczące wiary, życia wiecznego, Pisma Świętego, historii Kościoła. To także dla nas, misjonarzy, bardzo ubogacające, bo możemy przez te dni rzeczywiście spędzić więcej czasu z młodymi ludźmi i z nimi rozmawiać na tematy wiary bardziej poznając ich problemy.

W programie spotkania znalazła się codzienna Msza Święta, konferencje, zajęcia w grupach, a nawet sportowe rywalizacje. Dzięki temu, że w Kakooge mamy cztery boiska – do siatkówki, koszykówki, piłki nożnej i do netballu – mogliśmy zorganizować także dzień sportu.

Jeden z dni przeżywany był szczególnie w klimacie modlitewnym. Było wiele czasu na adorację i sakrament spowiedzi, z którego skorzystało wiele osób. Ostatniego dnia wieczorem różne grupy mogły zaprezentować swoje talenty. Był to taki pogodny wieczór, podobny do tych znanych z polskich oaz.

W organizację spotkania aktywnie włączała się sama młodzież. Dyżury liturgiczne czy porządkowe pełniły w poszczególnych dniach grupy z parafii. Na przykład jednego dnia do Mszy Świętej służyli ministranci z Matuggi, a tamtejsza schola śpiewała podczas liturgii. Grupy pomagały też w przygotowywaniu jedzenia, zmywaniu czy sprzątaniu.

Dyrektorem i głównym prowadzącym spotkanie był o. Piotr Dąbek. Dziękujemy o. Stanisławowi Strojeckiemu, proboszczowi Kakooge, za to, że mogliśmy modlić się i przeżywać piękny czas w tym miejscu. Było dużo radości, dopisała nam także pogoda. Czasami brakowało prądu, co przy stuosobowej grupie i konieczności nagłośniania wydarzenia, było dość uciążliwe. Ogólnie spotkanie podsumowujemy jako bardzo dobre i mamy nadzieje, że wyda piękne owoce, o co modlimy się już teraz.

Kolejne spotkanie młodych Fransciscan Youth Camp w Kakooge, planowane jest na styczeń 2023 r. Mamy nadzieję, że wówczas spotkamy się w jeszcze większym gronie. Pomysłów i planów nam nie brakuje. Praca z młodzieżą jest bardzo ważnym elementem naszej pracy ewangelizacyjnej w Ugandzie. Polecamy się Waszej modlitwie i serdecznie pozdrawiamy!

o. Józef Matuła/red.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: misje.franciszkanie.pl.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij