Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Franciszek z Asyżu i jego bracia

29.08.2017 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Czy znacie braci: Bernarda, Leona, Cezarego, Idziego, Tomasza, Ryceriusza, Szymona, Jordana, Jana i Antoniego? Dla wszystkich zainteresowanych postacią św. Franciszka z Asyżu nie są to imiona obce. Ale ile tak naprawdę o nich wiemy? Z pomocą przychodzi Wydawnictwo Bratni Zew, które właśnie wydało pierwsze tak szczegółowe opracowanie o towarzyszach św. Franciszka w języku polskim. To książka dla każdego, kto chce się dowiedzieć jakich braci miał wokół siebie Franciszek gdy przemierzał umbryjskie drogi. Polecamy!

Książka autorstwa kapucyna, o. Wiesława Blocka, opisuje duchową drogę rozwoju pierwotnej wspólnoty, jaka utworzyła się wokół osoby św. Franciszka. Jak pisze autor, „postacie pojawiające się u początków narodzin franciszkańskiego charyzmatu charakteryzują się silną motywacją – osadzoną na intensywnym życiu wiary – wstępowania w ślady Jezusa Chrystusa. I choć w jej łonie pojawiają się osoby o różnych charakterach, to pragnienie życia na wzór „doskonałości Ewangelii Świętej” i osobisty przykład Świętego z Asyżu, uczyniło z nich jeden organizm: braterstwo, które przeszło do historii pod nazwą braci mniejszych”.

Ta dość pokaźna publikacja składa się z dwóch części: pierwsza przedstawia podstawowe cechy duchowego życia rodzącej się wspólnoty braci mniejszych, umiejscawiając ją w kontekście historyczno-kulturowym; druga ukazuje braci, których powołanie i duchowy rozwój zostało naznaczone poprzez osobiste spotkanie z Franciszkiem: Bernarda z Quintavalle, brata Leona, Cezarego ze Spiry, Idziego z Asyżu, Tomasza z Celano, Ryceriusza z Mucci, Szymona z Collazzone, Jordana z Giano, Jana z Pian del Carpine oraz Antoniego Padewskiego. O ile ten ostatni jest dość dobrze znany polskiemu czytelnikowi, o tyle pozostali bracia nie doczekali się wcześniej w naszym języku tak szczegółowych opracowań, opartych na źródłach, które po nich pozostały.

Książka „Franciszek z Asyżu i jego bracia” jest zatem lekturą obowiązkową dla każdego, kto chciałby lepiej poznać początki rozrastającej się wspólnoty franciszkańskiej i braci, którzy mieli okazję spotkać Świętego z Asyżu i zainspirować się jego życiem. Bernard z Quintavalle – pierwszy, który przyłączył się do Franciszka, brat Leon – do którego Asyzjata adresował aż dwa teksty, które do dziś są świadectwem miłości Franciszka do swoich braci, kochany brat Idzi – skromny i cichy towarzysz Świętego, czy Tomasz z Celano – jego pierwszy biograf, to tylko kilka najbardziej intrygujących imion. Jednak im dalej w historię, tym bardziej intersujące wydają się inspiracje kolejnych braci, którzy „wychodząc ze świata” weszli w rzeczywistość prawdziwych braci mniejszych.

k.gorgoń


Dr hab. Wiesław Block OFMCap, wykładowca we Franciszkańskim Instytucie Duchowości przy Papieskim Uniwersytecie „Antonianum” w Rzymie. Autor wielu publikacji w języku polskim i włoskim o tematyce związanej z rozwojem duchowości św. Franciszka z Asyżu i ruchu minoryckiego w XIII i XIV wieku.

Książkę można nabyć w księgarni internetowej Wydawnictwa Bratni Zew: FRANCISZEK Z ASYŻU I JEGO BRACIA. Do 31 sierpnia 2017 r. trwa sprzedaż przedpremierowa - ze specjalnym rabatem -20%. Warto się więc pospieszyć! :)Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij