Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Franciszek z Asyżu. Nowa biografia

22.09.2017 . kg

Bratni Zew | Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew”

Jaki naprawdę był św. Franciszek z Asyżu? Na to pytanie próbuje znaleźć odpowiedź Augustine Thompson – dominikanin.  Nie będąc emocjonalnie i naukowo związanym z dyskusjami nad szeroko pojętą kwestią franciszkańską, proponuje zarys osobowości i duchowości Asyżanina z innego punktu widzenia. Prezentuje całkiem nowe spojrzenie na św. Franciszka – postaci jak się okazuje o wiele bardziej skomplikowanej i wewnętrznie skonfliktowanej niż przedstawiany dotychczas obraz świętego.

Świętego, który nigdy nie doświadcza kryzysu wiary, nigdy nie jest zły ani przygnębiony, nigdy nie osądza i nigdy nie odczuwa frustracji względem siebie samego bądź innych. Tworzy przy tym poruszający, wiarygodny portret – nie pełnego heroizmu założyciela zakonu, ale niedoskonałego, wrażliwego człowieka. Większe wrażenie i wyzwanie stanowi bowiem człowieczeństwo Franciszka, aniżeli trudno osiągalna świętość. Niniejszy życiorys jest pierwszą, wytężoną próbą podejścia do średniowiecznych źródeł w konsekwentny, niekiedy bezwzględnie krytyczny sposób. Celem jest jak najlepsze ukazanie tego, kim jest człowiek, który kryje się za wszystkimi legendami.

Lektura obowiązkowa dla każdego, kto szuka inspiracji u św. Franciszka.

Opinie o książce

Augustine Thompson OP przedstawia nam fascynującego Franciszka. To nie pełen heroizmu założyciel zakonu, ale niedoskonały, jednakże wrażliwy człowiek usiłujący zrozumieć, w jaki sposób powinien żyć chrześcijanin w trzynastowiecznym włoskim miasteczku. Dzięki tej imponującej biografii otrzymujemy całkiem nowy, poruszający portret św. Franciszka z Asyżu.

prof. Duane J. Osheim, University of Virginia, USA

Niniejsza książka oparta na drobiazgowych badaniach naukowych i pięknie napisana, wyznaczy nowy standard dla wszelkich prac na temat powszechnie znanego, a jednak niezwykle enigmatycznego Franciszka z Asyżu. Unikając zarówno romantycznej pobożności, jak i nadmiernego krytycyzmu naukowego, Augustine Thompson OP, znakomity historyk, który zna historię Włoch z czasów Franciszka jak mało kto, starannie tworzy wiarygodny portret.

prof. Thomas F.X. Noble, University of Notre Dame, USA

Autor – dominikanin, nie będąc emocjonalnie i naukowo związany z dyskusjami nad szeroko pojętą kwestią franciszkańską, proponuje zarys osobowości i duchowości Asyżanina z innego punktu widzenia. Nowe spojrzenie pobudza do refleksji a świeżością spostrzeżeń prowokuje kolejne pytania oraz rysuje perspektywy dalszych badań. Jednocześnie każdy czytelnik znajdzie w niej coś dla siebie, zarówno w sferze wiadomości historycznych, jak i odnoszących się do duchowości. Kolejnymi atutami książki są wierność źródłom i komunikatywność przekazu. To bez wątpienia lektura obowiązkowa dla każdego, kto szuka inspiracji u św. Franciszka.

prof. Emil Kumka OFMConv,
Pontificia Facoltà Teologica San Bonaventura, Rzym

Książkę można zakupić w sklepie internetowym Wydawnictw Franciszkanów Bratni Zew: NOWA BIOGRAFIA. Tylko teraz, w sprzedaży przedpremierowej 20% rabatu, a przy zamówieniach powyżej 50 zł obniżone są koszty przesyłki – to wszystko tylko do 4 października! Warto skorzystać!Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij