Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Franciszkanie w tradycjach chóralnych Łodzi

20.03.2021 Jan Maria Szewek

Z okazji złotego jubileusz Chóru Filharmonii Łódzkiej została przygotowana wystawa online o tradycjach chóralnych Łodzi. Od początku w kulturę muzyczną miasta wpisują się franciszkanie.

„O najdawniejszych tradycjach śpiewu chóralnego w Łodzi zachowało się niewiele informacji. Wskazują one na rok 1726, kiedy to w podłódzkim klasztorze łagiewnickim (franciszkanów – przyp. red.) tradycją było codzienne, wielogłosowe, w wykonaniu muzyków, śpiewanie do dwóch mszy” – czytamy w pierwszych zdaniach opisu wystawy.

Wystawa upamiętniająca jubileusz Chóru Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, stała się okazją do ukazania artystycznych osiągnięć zespołu, jak i przybliżenia historii oraz artystycznych dokonań zespołów działających na ternie Łodzi i gościnnie występujących w tym mieście.

Jak mówi nam Bożena Pellowska-Chudobińska, kurator wystawy, a na co dzień archiwista Filharmonii Łódzkiej, „jednym z artystów, który w 1924 roku poprowadził koncert z udziałem chóru w Sali „Filharmonji” był o. Bernardino Rizzi”, franciszkański kompozytor i założyciel Chóru Cecyliańskiego, który do dziś działa przy Bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie.

„Wówczas też zadyrygował własnymi utworami” - dodaje pani kurator. W programie koncertu znalazły się m.in. poematy symfoniczne Carnaro i Polonia.

jms

 Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij