Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Franciszkanin odznaczony Orderem Virtuti Militari!

10.11.2019 . kg

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Wcześniej jednak, w latach 1933-1989, tego dnia w Polsce obchodzone było Święto Orderu Virtuti Militari. Wśród odznaczonych tym najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym jest także franciszkanin, o. Cyprian Rozumkiewicz OFMConv.

o. Cyprian Rozumkiewicz OFMConv

 

O. Cyprian Stanisław Rozumkiewicz urodził się w 1892 roku we Lwowie i tam ukończył szkołę powszechną i gimnazjum. W 1908 roku wstąpił do Zakonu Franciszkanów, a rok później złożył pierwszą profesję zakonną. Następnie studiował filozofię i teologię w Krakowie, a w roku 1916 otrzymał święcenia kapłańskie. Rok później wstąpił do armii austriackiej, gdzie do stycznia 1918 roku był kapelanem w szpitalu epidemicznym w Krakowie. Później służył przy 59 Dywizji Piechoty, a od czerwca do listopada – przy 1 Pułku ułanów. Był jednym z bardziej gorliwych kapelanów wojskowych od momentu wstąpienia do Wojska Polskiego. 14 stycznia 1919 roku został kapelanem 36 Pułku Piechoty.

Przez półtora roku przebywał najpierw na froncie ukraińskim, a później na wojnie z bolszewikami. Szczególnie wyróżnił się w walkach pod Połockiem i Duniłowiczami, gdzie kierował wynoszeniem rannych, zdobywał dla nich chłopskie podwody, pod ogniem nieprzyjaciela obchodził żołnierskie okopy. Podczas odwrotu znad Dźwiny, w czasie gdy swoim zwyczajem objeżdżał oddziały, 17 lipca 1920 roku został zaskoczony przez patrol kawalerii bolszewickiej pod Lidą, obdarty z sutanny i zabity. Otrzymał 2 rany postrzałowe i 6 cięć szablą. Został pochowany na cmentarzu Obrońców Lwowa we Lwowie. Pośmiertnie, w roku 1921, został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

W archiwum Klasztoru Franciszkanów w Krakowie w teczce personalnej o. Rozumkiewicza zachował się dokument wystawiony przez sztab wojskowy, informujący o jego śmierci w 1920 roku. Poza tym przechowywana jest praca napisana własnoręcznie przez kleryka Cypriana w roku 1915, opisująca Jana Dunsa Szkota.

opr. Piotr Bielenin OFMConvTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij