Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Franciszkanin – założyciel San Francisco

24.11.2019 . kg

ISF - Kraków | Instytut Studiów Franciszkańskich

Dokładnie 306 lat temu, 24 listopada 1713 roku na Majorce urodził się Miquel Josep Serra i Ferrer, znany światu jako Juniper Serra, franciszkanin, misjonarz, święty i założyciel San Francisco. Mając 17 lat wstąpił do franciszkanów obserwantów, przyjmując imię Junipera (Jałowiec), na pamiątkę jednego z pierwszych towarzyszy św. Franciszka z Asyżu. 

Ze względu na swoje zdolności został mianowany lektorem filozofii, zanim jeszcze został wyświęcony na kapłana. Wkrótce uzyskał też tytuł doktora teologii. W roku 1749 zaczął wykładać w Kolegium Misyjnym św. Fernanda w Meksyku.

Pewnego dnia podróżując na ośle z Vera Cruz do Meksyku zranił się w nogę. Rana nie zagoiła się do końca jego życia, co bardzo utrudniało mu misjonarską pracę, biorąc pod uwagę fakt, iż większość podróży Juniper odbywał pieszo.

Więcej na temat tego niezwykłego franciszkanina na stronie internetowej Instytutu Studiów Franciszkańskich: www.isf.edu.pl.

Jego rzeźba z brązu znajduje się w National Statuary Hall Collection na Kapitolu w Waszyngtonie.

Rzeźba o. Junipera znjadująca się w Palmie, stolicy Majorki, z której pochodził / fot. P. Bielenin OFMConvTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij