Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Franciszkańskie Centrum Profilaktyki i Leczenia Uzależnień z dotacją na termomodernizację

19.02.2021 Jan Maria Szewek

Franciszkańskie Centrum Profilaktyki i Leczenia Uzależnień w Chęcinach, mieszczące się w kompleksie klasztornym z czasów Kazimierza Wielkiego otrzymało dotację na termomodernizację budynków z zastosowaniem w tym celu odnawialnych źródeł energii.

„W rezultacie projektu nastąpi redukcja emisji gazów cieplarnianych. Efektem będą również oszczędności energii cieplnej i elektrycznej” – tłumaczą samorządowcy i zakonnicy.

18 lutego w klasztorze w Chęcinach została podpisana umowa na realizację tego projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Obecni byli m.in.: marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego Jacek Sułek, burmistrz Chęcin Robert Jaworski, ekonom krakowskiej prowincji franciszkanów o. Jakub Czajka, gwardian klasztoru chęcińskiego o. Janusz Łazarczyk i dyrektor Franciszkańskiego Centrum Profilaktyki i Leczenia Uzależnień o. Paweł Chmura.

„Cieszymy się, że w takim miejscu podpisujemy tę umowę, w miejscu, które łączy nas ze Stwórcą i miejscu, które służy ludziom. Ten ośródek znany jest w naszym województwie. Jest to zacna placówka, służąca bardzo dużą pomocą ludziom zmagającym się z uzależnieniami” – podkreślał marszałek województwa.

„To jeden z ważnych ośrodków leczenia uzależnień od środków psychoaktywnych San Damiano, który jest już znany nie tylko w województwie świętokrzyskim, ale w całym kraju” – dodał burmistrz.

Włodarz miasta docenił również świetnie prowadzone i funkcjonujące świetlice socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży. Publicznie dziękował za wiele dobra, które czynią franciszkanie dla Chęcin i za bardzo dobrą współpracę z samorządem, z mieszkańcami w obszarze nie tylko religijnym, ale też promocyjnym, turystycznym i historycznym. „To jest obiekt dziedzictwa kulturowego, który ma bardzo bogatą i ciekawą historię” - przypomniał.

Franciszkańskie Centrum Profilaktyki i Leczenia Uzależnień w Chęcinach to Ośrodek Rehabilitacyjny dla Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych „San Damiano”, Hostel dla Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych „Rivotorto”, Poradnia Terapii Uzależnienia od Substancji Psychoaktywnych, Poradnia Leczenia Uzależnień oraz Poradnia Leczenia Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży.

Franciszkanie prowadzą ponadto Hostel dla Uzależnionych od Alkoholu, Poradnię Terapii Uzależnienia od Substancji Psychoaktywnych i Poradnię Leczenia Uzależnień „Wspólnota” w Połańcu.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij