Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Franciszkańskie majówki na kartach franciszkańskich kronik (cz. 1)

04.05.2021 . kg

Archiwum | Archiwum prowincjalne

Przyszedł maj. Trochę ciężko w to uwierzyć, że "to już". Nie zapominajmy, że z tym miesiącem wiążą się specjalne nabożeństwa poświęcone Matce Boga. Jak obchodzili je pół wieku temu franciszkanie?

Od średniowiecza miesiąc maj w sposób szczególny poświęcony jest Niepokalanej. Ponieważ zaś rys pobożności maryjnej silnie zaznaczony jest w duchowości franciszkańskiej, nic więc dziwnego, iż wśród synów św. Franciszka nie brakło gorliwych propagatorów nabożeństw majowych. Stąd też ojcowie opiekujący się w czasach powojennych trudną placówką w Gołonogu z radością odnotowali w 1958 r. popularność „majówek” wśród wiernych ze swej parafii:

Codziennie majowe nabożeństwa pełne uroku gromadzą wiernych w kościele. Miłe wrażenie robi widok gromadzących się przed ołtarzem Matki Bożej matek z małymi dziećmi. Pierwsze zetknięcie się tych maleństw z „Bozią” dokonuje się podczas majowych nabożeństw, podczas których wystawiony jest P. Jezus. Również codziennie wyróżniają się dźwięczne głosy dzieci szkolnych podczas śpiewania wezwań litanii, czy chóralną odpowiedzią: „Na wieki wieków” – przed czytanką. Zachęceni przez o. Stanisława [Sikonia – przyp. red.] chłopcy w komeszkach wieńcem otaczają ołtarz, a dalej staje grupa dziewcząt.

Śpiew nowych pieśni kościelnych ćwiczy codziennie po nabożeństwie organista Zygmunt Staworzyński. Na maszynie drukuje teksty w dużej ilości i potem rozdaje się wiernym. Organista, obdarzony pięknym głosem i zdolny dyrygent, ożywił przedtem ospały i rozwlekły śpiew wiernych w naszym kościele.

(Cytaty za: Kronika franciszkanów w Gołonogu 1957-1973, oprac. Z. Gogola. J. Małocha, Kraków 2016, s. 39-40)

opr. Joanna MałochaTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij