Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Franciszkańskie wieści z Astrachania

08.05.2017 . kg

Astrachań | Приход Успения Пресвятой Богородицы - Astrachań

W Parafii Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Astrachaniu w dniach od 27 kwietnia do 2 maja 2017 r. odbyła się XIX Duszpasterska Konferencja Diecezji św. Klemensa w Saratowie. Jest to coroczne spotkanie księży i osób konsekrowanych oraz dyrektorów „Caritas”. Czas spędzony na wspólnej modlitwie i konferencjach pomaga umocnić się duchowo i budować więzy przyjaźni. Tym bardziej w diecezji, którą wielkością można porównać do terenu od Portugalii do Niemiec takie spotkanie staje często jedyną możliwością dla wszystkich obecnych, by poznać się nawzajem.

Program zazwyczaj nie jest zbyt napięty, by każdy miał możliwość na osobistą modlitwę, na spotkanie z przyjaciółmi i na rozmowę z biskupem. Duszpasterska konferencja prócz momentów formacyjnych i modlitewnych miała chwilę rekreacji. 20 uczestników zdeklarowało się pojechać na ryby o 4.30 z rana, by zdążyć na modlitwy o 7.30. I choć dużego połowu nie było, to wszyscy byli zadowoleni ze wspólnego wyjazdu, a najbardziej ci, którzy nauczyli się obsługiwać wędkę.

W czasie trwania konferencji niedziela nigdy nie jest dniem roboczym, lecz dniem odpoczynku. W tym roku udało się zorganizować wycieczkę po Wołdze, w czasie której na kolację został podany szaszłyk. Wspólne śpiewy nie mogły się skończyć, co świadczyło o zadowoleniu uczestników.

W czasie konferencji odbyło się również spotkanie Nuncjusza Apostolskiego z przedstawicielami Obwodu Astrachańskiego, w czasie którego Gubernator Aleksandr Żylkin przedstawił nowo mianowanego metropolitę prawosławnego Nikona, który przyjechał specjalnie na to spotkanie. Godzinna rozmowa wywarła pozytywne wrażenia na uczestnikach i wniosła nadzieję na dobrą współpracę w przyszłości. Gubernator obiecał, że postara się w przyszłym roku sfinansować remont kościoła katolickiego, w którym już niejednokrotnie prowadzone były prace remontowe, choć nie do końca skuteczne.

W tym roku gospodarzem spotkania była parafia prowadzona przez franciszkanów (OFMConv) w Astrachaniu. Jest to jedna z najstarszych katolickich parafii w Rosji, która może się pochwalić pięknym murowanym kościołem, ufundowanym w 1762 r. i wybudowanym przez włoskich kapucynów. Po odrodzeniu parafii w latach 90-tych, udało się odzyskać kościół i dom parafialny. W 2000 r. parafia przeżyła tragiczną śmierć proboszcza ks. Krzysztofa Niemyjskiego (z diecezji warszawskiej), który został otruty. W następnym roku przybyli do Astrachania Bracia Mniejsi Konwentualni z Polski, a z czasem klasztor stał się częścią Kustodii św. Franciszka w Moskwie.

W roku 2012 udało się odzyskać na własność od państwa wszystkie pomieszczenia domu parafialnego i zaczął się generalny remont przy hojnym udziale dobrodziejów. 30 kwietnia 2017 r. w obecności duchowieństwa diecezji na czele z ks. biskupem Klemensem Pickelem, Apostolski Nuncjusz abp Celestino Migliore poświęcił odremontowany dom parafialny.

Franciszkanie i parafianie dziękują wszystkim dobrodziejom, którzy pomogli w minionych latach w remoncie domu parafialnego .W każdym miesiącu zanosimy za Was nasze modlitwy do Boga, dobrego Ojca. Dziękujemy również ks. bp Klemensowi za zorganizowanie duszpasterskiej konferencji w Parafii w Astrachaniu i za doświadczeni Kościoła powszechnego.

o. Michał Gruszka OFMConv

gwardian i proboszczTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij