Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Gala finałowa konkursu „Ojciec Wenanty – czy znasz?”

13.10.2020 . kg

Kalwaria Pacławska | Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej

W niedzielę, 11 października 2020 r. w Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej odbyła się uroczysta gala finałowa wieńcząca II Konkurs Literacki –  „Ojciec Wenanty – czy znasz?”. Konkurs został zorganizowany z okazji 131. rocznicy urodzin sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca, która przypada 7 października.

To kulturalne wydarzenie zbiegło się z Dniem Papieskim, który obchodzono w całej Polsce już po raz 20. Gala finałowa rozpoczęła się o godz. 11:00 od złożenia wiązanki kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II, który znajduje się na placu przed kalwaryjską bazyliką i upamiętnia 50. rocznicę wizyty, jeszcze wówczas metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły, na Kalwaryjskim Wzgórzu. Następnie, podczas Msza Świętej, której przewodniczył o. dr Andrzej Zając, prezes franciszkańskiego Wydawnictwa Bratni Zew z Krakowa, modlono się o dar beatyfikacji o. Wenantego.

O godz. 14:00 rozpoczęła się gala finałowa konkursu z wręczeniem nagród i wyróżnień dla tegorocznych finalistów. W tym roku wpłynęły 54 prace w dwóch kategoriach: poezja i proza oraz dwóch przedziałach wiekowych: dzieci i młodzież do 18 roku życia oraz dorośli. Jury konkursu wyłoniło 16 finalistów. Najmłodszy uczestnik konkursu miał 10 lat, najstarszy 74. Finaliści przybyli z różnych stron Polski, m.in. z Kościeliska, Olsztyna, Radymna, Łęcznej, Kędzierzyna-Koźla, Wrocławia, Wschowy, Wieliczki, Suwałk a także z Przemyśla i Radymna. Zainteresowanie jakim cieszy się sługa Boży o. Wenanty Katarzyniec, przerosło oczekiwania organizatorów. Można śmiało powiedzieć, że jest to już konkurs o zasięgu międzynarodowym, ponieważ wśród finalistów znalazły się osoby spoza Polski – z USA i Wielkiej Brytanii.

Po wręczeniu nagród uczestnicy wydarzenia przeszli do Sali Andrzeja Maksymiliana Fredry, gdzie podczas degustacji „Kruchych słonych paluszków Ojca Wenantego”, została zaprezentowana antologia laureatów I Konkursu Literackiego „Ojciec Wenanty – czy znasz?” – „Zwyczajny nadzwyczajnie”, który odbył się w ubiegłym roku z okazji 130. rocznicy urodzin o. Katarzyńca. Organizatorzy zapewnili – jeśli oczywiście konkurs będzie się odbywał każdego roku – że będą wydawać pokonkursową antologię twórczości, aby tym samym stworzyć biblioteczkę poezji i prozy, i ocalić ją dla przyszłych pokoleń.

oesTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij