Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Generał franciszkanów z wizytą w polskich seminariach

16.01.2020 Jan Maria Szewek

Generał franciszkanów, o. Carlos Alberto Trovarelli OFMConv odwiedził dwa polskie wyższe seminaria duchowne w Krakowie i Łodzi-Łagiewnikach. To jego pierwsza wizyta w Europie Środkowo-Wschodniej po wyborze na urząd najwyższego przełożonego w maju zeszłego roku.

„Przyjechałem do Was, aby poznać domy formacyjne w Krakowie i Łodzi, które są bardzo ważne dla całego zakonu. Polska przecież stanowi 1/3 zakonu. Ponadto macie wielkie doświadczenie. A doświadczenie jednej części zakonu może być pomocne dla innej. Chcę uczyć się od Was” – zapewniał gość z Rzymu. „Jesteście bogactwem dla zakonu. Tutaj tętni życie. Bardzo się cieszę z tej wizyty” - dodał.

Najwyższy przełożony zachęcał do zaangażowania się w dzieło misyjne Kościoła, do miłości, do głoszenia jej całemu światu, zwłaszcza na peryferiach, obrzeżach, w miejscach najtrudniejszych. „Jesteśmy powołani do tego, aby czynić dobro z pasją i miłością. Cały zakon w obecnym czasie jest zaproszony do tego, aby być jak najbardziej szczodrym, hojnym” - przekonywał.

Ojciec Generał zarówno w Krakowie, jak i w Łodzi spotkał się z braćmi klerykami oraz ich wychowawcami i profesorami. Zwiedził seminaria i biblioteki. Osobne zebranie odbył z przełożonymi trzech polskich prowincji: krakowskiej, warszawskiej i gdańskiej. Wspólnie z prowincjałami: o. Marianem Gołąbem, o. Wiesławem Pyzio, o. Tomaszem Ryłko i o. Wojciechem Kuligiem (elekt) oraz sekretarzem ds. formacji FEMO o. Piotrem Szczepańskim debatowali m.in. na temat formacji początkowej w Polsce i na misjach.

Podczas trzech dni pobytu w Polsce (13-15 stycznia 2020 r.) o. Carlos Alberto Trovarelli po drodze nawiedził sanktuaria maryjne na Jasnej Górze i w Niepokalanowie. Towarzyszył mu definitor generalny ds. Federacji Europy Środkowo-Wschodniej o. Tomáš Lesňák.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij