Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Głogówek. 11 braci rozpoczęło postulat.

03.10.2016 Jan Maria Szewek

Polska Prenowicjat | Prenowicjat Franciszkanów - Głogówek

W Głogówku na Opolszczyźnie 11 braci rozpoczęło postulat. Dziewięciu z nich pochodzi z Polski, dwóch – z Ukrainy. Obrzędu wprowadzenia na pierwszy rok formacji zakonnej dokonał wyższy przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów – o. Marian Gołąb w niedzielę 2 października.

Ojciec Prowincjał gratulował im i dziękował za to, że odpowiedzieli na Boże wezwanie. „To jest wasz pierwszy krok. Niezwykle ważny. To jest krok, który nie może mieć innego motywu, jak tylko wiary” – podkreślił.

Zgromadzonym w świątyni przypomniał, że to wiara sprawiła, że Franciszek z Asyżu z człowieka beztroskiego stał się człowiekiem prawdziwie zaangażowanym, który się zmienił.

„Gdy Franciszek odkrył Chrystusa, zmieniło się jego życie. Był opanowany przez Boży entuzjazm. Był pochłonięty Bogiem, cały rozpalony, cały zafascynowany. Po prostu pasjonat” – zauważył.

Na potwierdzenie swoich słów zacytował biografa Biedaczyny z Asyżu – br. Tomasza z Celano.

„Jego [Franciszka] największym zamiarem, głównym pragnieniem i najszczytniejszym postanowieniem było zachowanie we wszystkim i poprzez wszystko świętej Ewangelii oraz doskonałe naśladowanie nauki i postępowania Pana naszego Jezusa Chrystusa, z całą pilnością, całym staraniem, z całym pragnieniem ducha, z całym żarem serca. W pilnej medytacji rozważał Jego słowa i oddawał się mądremu rozpatrywaniu Jego czynów. Przede wszystkim tkwiła mu w pamięci pokora zawarta we wcieleniu i miłość ujawniona w męce, tak że ledwie mógł o czym innym myśleć”.

O. Marian Gołąb życzył nowym postulantom, aby byli pasjonatami Boga na wzór św. Franciszka. „Świat dziś potrzebuje pasjonatów Boga, ludzi, którzy są pasjonatami w wierze” – przekonywał.

Tegoroczni postulanci rozpoczynają formację z nowymi przełożonymi. W maju na magistra prenowicjatu został wybrany br. Marcin Guzik, na socjusza – o. Adam Dudek, a na gwardiana klasztoru - o. Paweł Krzysztof Solecki.

jms

Galeria zdjęćTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij