Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Głogówek. Patrzeć oczami męczenników.

08.04.2015

5 kwietnia w krakowskiej prowincji franciszkanów rozpoczął się drugi miesiąc nowenny przed beatyfikacją pierwszych polskich misjonarzy-męczenników – o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Uroczystości odbyły się w Głogówku na Opolszczyźnie, gdzie znajduje się prenowicjat – dom, w którym odbywa się pierwszy, roczny etap formacji dla przyszłych zakonników.

Mszy św. przewodniczył prowincjał o. Jarosław Zachariasz, a w Eucharystii uczestniczyli m.in. siostrzenica o. Michała Tomaszka z mężem – Maria i Dariusz Łopatkowie oraz sekretarz prowincjalny ds. misji o. Zbigniew Świerczek.

Uroczystość zbiegła się z obchodami wielkanocnymi. Dlatego wyższy przełożony w okolicznościowym słowie nawiązał do tej tajemnicy, a także do wystroju kościoła w peruwiańskim Pariacoto, gdzie zostali pochowani franciszkańscy męczennicy.

„Ponad znakami i symbolami śmierci, zdobiącymi szklany grób Chrystusa w Pariacoto, góruje drewniane tabernakulum a nim Najświętszy Sakrament - pełna życia, nadziei i mocy Pamiątka śmierci Zbawiciela i Chleb żywota, przed którym w milczeniu klękają pielgrzymi, wspominając słowa: „Mam moc duszę swoją dać i mam moc znowu ją odzyskać“ – mówił prowincjał, pokazując przeźrocze andyjskiej świątyni.

„Sądzę, że w świetle celebrowanych dziś tajemnic winniśmy dokonać pewnego zwrotu w myśleniu o naszym życiu i o naszym umieraniu dla Pana. Trzeba byśmy patrząc na postawę peruwiańskich męczenników inaczej popatrzyli także na życie i śmierć swoją i na życie i śmierć tych, wśród których żyjemy. Ponieważ jesteśmy zanurzeni w Chrystusa, my także mamy ‘moc duszę swoją dać’ i mamy moc w Jego zmartwychwstaniu ‘wziąć ją z powrotem’. Nosimy w sobie Jego śmierć i nosimy w sobie Jego zmartwychwstanie. W jego śmierci zamknęliśmy naszą śmierć i w Jego zmartwychwstaniu odnajdziemy nasze do życia powstanie” - dodał przełożony prowincji. O. Zachariasz przekonywał, że Bóg w zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa daje nam znak pustego grobu. „Konsekwencją jego przyjęcia jest podjęcie się misji wyruszenia w drogę wiary i dzielenia się nią aż po krzyż – jak Zbigniew i Michał w Pariacoto” – mówił.

Prowincjał dowodził, że wyniesienie ich do chwały ołtarzy poucza nas, iż „winniśmy patrzeć na nasze życie oczami najprawdziwszych świadków Zmartwychwstania; patrzeć wzrokiem męczenników, który przebija ciemności śmierci i kamienie grobu, widząc już chwałę, która ma się w pełni objawić, ‘gdy się ukaże Chrystus, życie nasze’”.

Po mszy św. wierni i goście obejrzeli wystawę poświęconą męczennikom z Peru.

Początek celebracji trzeciego miesiąca nowenny uroczyście rozpocznie się 10 maja w kościele franciszkanów w Jaśle.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij