Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Głogówek. Z filozoficznego punktu widzenia.

19.02.2016

Dłonie i umysł pełne pracy - tak można określić minione dwa tygodnie egzystencji w murach głogóweckiego prenowicjatu. Wreszcie mogliśmy poczuć studencką atmosferę, i nie tylko…

Zaraz po zdanych egzaminach z filozofii (ciekawe, że akurat po nich?!) nastąpiło zdarzenie mające znaczący wpływ na naszą sferę fizyczną vel cielesną. Warto tutaj dodać, że egzaminem z filozofii zakończyliśmy okres „błogosławionej sesji”. Teraz wszyscy prenowicjusze znają przepis na poprawną sesję tj. cysterna kawy + dużo prądu do zasilenia lamp biurkowych + wygodne krzesło + „usilna próba” dotrzymywania sacrum silentium, po dodaniu wymienionych przeze mnie składników powstaje prenowicjacki wywar o nazwie „przedmiot zaliczony - magister zadowolony”. Prenowicjusze już myślą o jego produkcji na skalę masową.

Poprzez wydarzenia, które towarzyszyły ostatniemu egzaminowi (awaria całej sieci rur w toalecie) my, młodzi adepci do życia w modlitewnej wspólnocie, wreszcie mogliśmy poczuć (dosłownie i w przenośni), jak sfera profanum oddziałuje na sferę sacrum, gdy w prenowicjacie zabraknie tak znaczącej czynności jak np. możliwości skorzystania z prysznica. Pozostałą część treści związanej z awarią hydrauliki przykryję płaszczem milczenia. Robię to dla waszego dobra.

O! Prawie bym zapomniał. W jeden z „dni zaliczeniowych”, dokładnie, gdy zdawaliśmy liturgikę, mogliśmy równocześnie zaliczać przedmiot wychowania fizycznego. Wszyscy zaliczyliśmy go na 5. Jego zaliczenie było ściśle powiązane z wysprzątaniem kościoła po ówczesnej dekonstrukcji elementów dekoracji bożonarodzeniowych. Choinki, pomimo swojej nieforemności i opieszałości w opuszczeniu naszego sanktuarium, wyleciały z kościoła nie zostawiając na nim piętna swojego w nim przebywania - co najbardziej może cieszyć ojca gwardiana.

Zatem reasumując, nasi kochani katoliccy „followersi” - oddajemy w Wasze dłonie garść szczegółów, których zadaniem jest przybliżyć Was do naszej codzienności, w której nie brakuje codziennej - codzienności. Wspólnota nabiera innego wymiaru, gdy prysznice przestają działać. Kto by pomyślał, że wkuwanie na pamięć pozornie abstrakcyjnych regułek związanych z metafizyką przyda się tak szybko i w takiej sytuacji.

bracia prenowicjusze
oficjalny portal internetowy franciszkańskiego prenowicjatu w GłogówkuTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij