Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Gniezno. Krzyż misyjny dla franciszkanina.

24.04.2017 Jan Maria Szewek

Franciszkanin o. Michał Staszak i 21 innych osób duchownych, konsekrowanych i świeckich otrzymało krzyże misyjne z rąk Nuncjusza Apostolskiego. Uroczystość miała miejsce w niedzielę 23 kwietnia 2017 r. przy grobie św. Wojciecha w Gnieźnie i zbiegła się z obchodami 600-lecia prymasostwa w Polsce.

Abp Salvatore Pennacchio modlił się za przyszłych misjonarzy, aby Chrystus utwierdzał ich w wierze, pomnażał ich dobre czyny, pocieszał w cierpieniach i dodawał im mocy w głoszeniu Ewangelii aż po krańce ziemi.

Po mszy św. Przewodniczący Komisji ds. Misji i Krajowej Rady Misyjnej bp Jerzy Mazur SVD spotkał się z przyszłymi misjonarzami i życzył im za św. Janem Pawłem II, aby trzymali się krzyża, a wówczas nie zginą. Obecnym na uroczystości rodzicom gratulował synów i córek i dziękował za nich.

22 osoby, które otrzymały krzyże, od września zeszłego roku przygotowują się do pracy za granicą w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

Zwyczaj wręczania krzyży misyjnych przy grobie głównego Patrona Polski, misjonarza i męczennika św. Wojciecha wprowadził Jan Paweł II w 1979 r. podczas swojej pierwszej pielgrzymki apostolskiej do Ojczyzny.

O. Michał Staszak (l. 42) urodził się w Puławach. Do zakonu franciszkanów wstąpił w 1995 roku. Po ukończeniu nowicjatu w Kalwarii Pacławskiej i studiów filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów Krakowie w roku 2002 przyjął święcenia kapłańskie. Dotychczas pracował m.in. w Jaśle, Krakowie, Rychwałdzie, Zielonej Górze i Krośnie. Obecnie przygotowuje się do pracy misyjnej w Ugandzie w Afryce.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij