Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Grabarka. Święta Góra prawosławia.

20.08.2015

Święta Góra Grabarka jest wizytówką Kościoła prawosławnego w Polsce i jego najważniejszym sanktuarium. Tutaj od początku XVIII wieku co roku pielgrzymują tysiące prawosławnych oraz chrześcijanie z różnych Kościołów, a także wyznawcy innych religii.

Święta Góra położona jest obok wsi Grabarka, w województwie podlaskim. Początki chrześcijaństwa na tych terenach sięgają XII wieku, związane są z obrządkiem wschodnim i wpływem kultury rusko-bizantyjskiej.  Wówczas powstały też pierwsze cerkwie, a ich duchowni utrzymywali kontakty z Rusią Kijowską i Włodzimiersko-Halicką. Największymi ośrodkami wschodniego chrześcijaństwa na tych terenach był Mielnik i Drohiczyn.

Na Grabarce znajduje się cerkiew pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, zwana cerkwią Spaską. Wokół niej stoi ponad siedem tysięcy przyniesionych przez pielgrzymów krzyży wotywnych z inskrypcjami pisanymi głównie cyrylicą. Z każdym rokiem liczba stawianych krzyży powiększa się. W sąsiedztwie świątyni znajduje się jedyny w Polsce prawosławny żeński monaster, czyli klasztor, pod wezwaniem św. Marty i św. Marii, założony w 1947 roku. U podnóża Świętej Góry wypływa źródełko, przez pielgrzymów uważane za cudowne.

Według jednego z podań, w XIII wieku na tej górze została ukryta, przed napadającymi Tatarami, ikona Przemienienia Pańskiego, Spasa Izbawnika, wywieziona z cerkwi w pobliskim Mielniku. W 1710 roku ludność Podlasia masowo ginęła w wyniku epidemii cholery. Wówczas mieszkańcy Siemiatycz zorganizowali pielgrzymkę pokutną na Górę Grabarkę, po której epidemia ustała. Jako wotum dziękczynne wzniesiono na tym miejscu kaplicę, a w 1884 roku wybudowano okazałą cerkiew. W 1990 r. świątynia doszczętnie spłonęła w pożarze, jednak po kilku latach odbudowano jej wierną kopię. W 1998 r. arcybiskup Sawa, metropolita Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego dokonał jej konsekracji.

Na Świętej Górze Grabarce odbywają się co roku 19 sierpnia uroczystości Święta Przemienienia Pańskiego, zwanego też Świętem Spasa Izbawnika - Zbawiciela. Jest ono jednym z dwunastu najważniejszych świąt w prawosławnym kalendarzu liturgicznym. Na te uroczystości pielgrzymi przybywają z całego świata, a ich liczba dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy. Drugim świętem obchodzonym na Grabarce 6 listopada jest święto Matki Bożej Pocieszycielki.

wp
foto: wpTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij