Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Grant dla Instytutu Studiów Franciszkańskich

19.12.2018 . kg

ISF - Kraków | Instytut Studiów Franciszkańskich

Instytut Studiów Franciszkańskich w Krakowie otrzymał 19 grudnia 2018 r. grant na tłumaczenie „Księgi stanu rycerskiego” autorstwa Rajmunda Lulla. Jest to pierwsze tłumaczenie na język polski dzieła tego katalońskiego filozofa, naukowca i tercjarza franciszkańskiego.

Książka ukaże się w pierwszym kwartale 2019 r. Tłumaczenia podjęła się dr Rozalia Kośmider-Sasor, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego specjalizująca się w kulturze rycerskiej krajów romańskich.

Rajmund Lull skomponował „Księgę stanu rycerskiego” w latach 1274-1276. Jego celem było stworzenie i skodyfikowanie zasad rycerskich, gdyż lojalność w połączeniu ze zdrowym rozsądkiem, wiarą, wykształceniem i umiejętnościami wojennymi były jego zdaniem kluczem do zwycięstwa chrześcijaństwa w Ziemi Świętej oraz podczas rekonkwisty. Książka odniosła sukces jeszcze za życia autora.

Publikacja ukaże się jako drugi tom w serii „Autorzy franciszkańscy”. Będzie to kolejna pozycja po „Żywocie naszego Ojca, błogosławionego Franciszka”, o którym można przeczytać tu: ŻYWOT.

Grant na tłumaczenie został przyznany Instytutowi Studiów Franciszkańskich przez Institut Ramon Llull z siedzibą w Barcelonie, który zajmuje się promowaniem kultury, historii i nauki katalońskiej. Opiniując złożony wniosek, komisja podkreśliła, że tłumaczone dzieło jest pracą jednego z głównych autorów tradycyjnej katalońskiej literatury średniowiecznej. Członkowie komisji wysoko ocenili także wkład Instytutu Studiów Franciszkańskich w promowanie tematyki związanej ze św. Franciszkiem z Asyżu i Rajmundem Lullem oraz szeroki, w tym międzynarodowy, zasięg jego działalności.

za: www.isf.edu.plTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij