Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Grzegorz IX

22.08.2022 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

22 sierpnia 1241 r. zmarł w Rzymie przyjaciel św. Franciszka, Hugolin di Conti di Segni, znany światu jako papież Grzegorz IX.

Urodził się pomiędzy 1160 a 1170 r. w Anagni. Studiował w Paryżu i Bolonii. W roku 1198 został kardynałem-diakonem S. Eustachio, a w roku 1206 kardynałem-biskupem Ostia e Velletri. W 1217 r. został protektorem franciszkanów w Kurii Rzymskiej. Na papieża wybrano go 19 marca 1227 r.

Był przyjacielem św. Franciszka z Asyżu i protektorem franciszkanów oraz dominikanów. W roku 1228 kanonizował Franciszka, a sześć lat później Dominika Guzmana. W roku 1230 polecił skompilować Dekrety, zbiór prawa kanonicznego oparty na decyzjach soborowych i listach papieskich, promulgowany w roku 1234, który pozostał do 1918 r. najważniejszym źródłem katolickiego prawa kościelnego.

Walczył z heretykami. Bullą Excomunicamus et anathematisamus z 1231 r. dopuścił zwyczaj stosowania kary śmierci w stosunku do „doskonałych”, czyli przywódców katarskich. Wprowadził także oficjalnie urząd inkwizytorów, dając formalny początek papieskiej inkwizycji. Z jego dekretów i bulli wynika jasne, że jednym z celów powołania inkwizycji, oprócz zwalczania herezji, było także to, by zapobiec karaniu osób niewinnych.

Popierał wyprawy krzyżowe do tego stopnia, iż ekskomunikował cesarza Fryderyka II za zwłokę w podjęciu ślubowanej krucjaty. W czasie wyprawy cesarza do Palestyny (w latach 1228-1229) zajął część Królestwa Sycylii i Neapolu, jednak wracający z wyprawy cesarz rozbił wojska papieskie. Te niepowodzenia skłoniły Grzegorza do zawarcia w roku 1230 pokoju w Ceprano i zdjęcia ekskomuniki z cesarza.

Najazd Fryderyka II na Sardynię, stanowiącej wówczas lenno papieskie, spowodował odnowienie ekskomuniki w roku 1239 i kolejną wojnę. Grzegorz IX zwołał w roku 1241 sobór, który miał potępić cesarza, jednak Fryderyk nie dopuścił do Rzymu delegatów, biorąc ich do niewoli. Odciął od świata Rzym i zaczął go oblegać. Nie wytrzymując trudnej sytuacji i letnich upałów roku 1241, Grzegorz IX zmarł.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij