Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Guarambaré

06.05.2015

GuarambarePoczątki wiary chrześcijańskiej w Guarambaré, w Paragwaju, są związane z obecnością braci franciszkanów (OFM), a w szczególny sposób z osobą brata Luisa Bolaños i jego towarzyszami, którzy działali na tych ziemiach pod koniec XVI wieku, około roku 1580. Powołali do istnienia redukcje franciszkańskie (osady misyjne), które tworzyły pięćdziesiąt dwie wioski w Paragwaju. Z biegiem czasu franciszkanie wycofali się z tego miejsca, a wiernych troską duszpasterską otoczyli miejscowi kapłani diecezjalni.

W zbiorach Narodowego Archiwum Paragwaju znajduje się inwentarz kościoła i parafii Narodzenia Matki Bożej w Guarambaré z roku 1848 podpisany przez Don Carlos Antonio López. Wynika z niego, że w owym czasie było to miasteczko, które odgrywało w Paragwaju bardzo ważną rolę.

Franciszkanie powrócili do Guarambaré w 1939 roku. W roku 1956 z inicjatywy franciszkanina o. Eusebio Gutiérrez została otwarta pierwsza szkoła w Guarambaré. W 1953 roku z powodu burzy runął kościół i wierni zaczęli budować nową świątynię. 8 września 1969 roku kościół konsekrowano. W 1989 r. na kilka lat parafia przeszła w ręce kapłanów diecezjalnych.

W roku 2001 przybyli franciszkanie (OFMConv) z Prowincji Krakowskiej. 25 lutego 2001 roku, ks. Biskup Ordynariusz Diecezji San Lorenzo (Św. Wawrzyńca) Adalberto Martinez dokonał nominacji o. Marka Wilka ma proboszcza Parafii Narodzenia NMP w Guarambaré . 19 marca 2002 podpisana została umowa między Prowincją krakowską a Diecezją San Lorenzo na prowadzenie parafii przez okres 10 lat. Klasztor erygowano 25 marca 2003 roku.

Istotną część pracy w parafii stanowi prowadzenie szkoły parafialnej: podstawowej i średniej, w której uczy się około tysiąca dzieci i młodzieży, pochodzącej na ogół z bardzo ubogich rodzin. W 2003 roku szkoła nabyła przylegająca do niej działkę w celu wybudowania nowych sal szkolnych, ponieważ dotychczasowe salki nie wystarczały już do właściwego jej funkcjonowania. Od roku 2005 z pomocą Fundacji San Valero z Hiszpanii, możliwa była realizacja projektu budowy i wyposażenia nowych sal z przeznaczeniem na pracownie informatyczną, chemiczną, fizyczną i biologiczną oraz audytorium na 200 osób. Od 2006 roku w szkole odbywały sie także kursy przygotowawcze do zawodu z zakresu elektryczności, naprawy motocykli, piekarnictwa i informatyki.

Praca duszpasterska realizowana jest głownie w parafii NMP, która obejmuje 64 km2 powierzchni. Parafia dzieli się na wspólnoty: pięć w obrębie miasta i osiem poza miastem. Przy parafii działa rada parafialna i ekonomiczna oraz różne grupy parafialne i ruchy kościelne. Prowadzona jest katecheza, przygotowująca dzieci i młodzież do sakramentów oraz katecheza dla dorosłych. Działa również duszpasterstwo chorych i grupa charytatywna.

Dzięki pomocy franciszkanów w roku 2006 utworzono młodzieżową orkiestrę symfoniczną i chór wielogłosowy. Ponadto prowadzone są systematycznie warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży.

W sąsiedztwie klasztoru powstała „taberna franciscana” – budynek z kawiarenką, z miejscami noclegowymi i basenem położony na dużym terenie zielonym. Kompleks ten służy działaniom duszpasterskim parafii.

W 2007 roku pomiędzy Szkołą Parafialną i Uniwersytetem Katolickim Nuestra Señora de Asunción została podpisana umowa, która umożliwia młodzieży kończącej naukę w szkole średniej, kontynuowanie edukacji na poziomie uniwersyteckim w filii uniwersytetu na następujących kierunkach: księgowość, prawo, informatyka.

Klasztor pw. Narodzenia NMP 
GUARAMBARE 
Calle Domingo Martinez de Irala 519 
tel. 00595/293 93 22 12 
e-mail: natividaddemariagua@gmail.com 

Data kanonicznego ustanowienia klasztoru: 25.03.2003Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij