Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

GWIAZDA, czyli jak nie zgubić drogi

06.01.2022 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

6 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną popularnie Świętem Trzech Króli, którzy krocząc za gwiazdą, odnaleźli w Betlejem Boga. Zapraszamy dziś do pójścia za własną gwiazdą – jak za nią kroczyć, by nie przeoczyć Najwyższego, podpowiada o. Andrzej Zając.

A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię.

Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją;

upadli na twarz i oddali Mu pokłon.

Mt 2,9-11

W życiu jest często jedna myśl, jest jedno zdarzenie, które staje się znakiem i prowadzi. Otwiera oczy. Być może wiedzie przez chwile trudne, chwile ciemności i nierozumienia, ale uczy zaufania i nadziei. Tak. Każdy musi mieć swoją gwiazdę, która go zatrzyma, zadziwi i poprowadzi przez życie. Odnalazłeś już swoją gwiazdę? Nie trać jej z oczu. Przyjrzyj się jej, zapamiętaj jej położenie, zobacz, kiedy się pojawia, kiedy świeci mocnym blaskiem, a kiedy zaledwie dostrzegasz ją zamgloną... I zastanów się, co cię w niej tak zafascynowało, co sprawiło, że ruszyłeś przed siebie w nieznane, bez zapasów i ubezpieczeń. Zapamiętaj dobrze to pierwsze zakochanie... A może tylko ci się wydaje, że ruszyłeś? Może wciąż stoisz w miejscu?

Nie trać gwiazdy z oczu... Nie zapominaj o Świetle...

Dlatego nie zbaczaj w ciemności! Tak idź, abyś to Światło miał w sobie – mimo ciemności wokół. To, że spotkałeś Jezusa, jeszcze nie znaczy, że z Nim jesteś. Spotkanie jest jedynie zapowiedzią czegoś więcej, jest początkiem drogi. Trzeba, aby to spotkanie stało się w tobie trwaniem na drodze wierności. A wierność to nie stagnacja czy mozolne czekanie na koniec. Wierność to szalona wędrówka z Jezusem – pełna dynamizmu. Przynosi ona wciąż nowe doświadczenia i z każdym dniem staje się bardziej wymagająca, ale i dająca wciąż więcej radości. Nie brak w niej i chwil trudnych, w których wydaje się, że idzie się już samemu, w pojedynkę. Człowiek wtedy rozgląda się, jakby chciał sobie znaleźć inne szczęście, łatwiejsze, przez moment może nieco przyjemniejsze... Dlatego się gubi. Jeśli ma w sobie Światło, zreflektuje się i wróci, porzucając swoje załamanie, swoje zagubienie. Wróci – za blaskiem gwiazdy.

Pokochaj więc blask pierwszego wejrzenia – jest najczystszy. Pokochaj Miłość, za którą poszedłeś, którą rozpoznałeś w Jezusie, przed którą upadłeś na twarz, aby oddać pokłon i dziękować. A gdy zbłądzisz, pozwól się wieść swojej gwieździe – Światłu, które rozpala w tobie Duch. Daj się pochłonąć Miłości: niech cię nauczy szaleństwa zakochania!


Tekst pochodzi z książki o. Andrzeja Zająca „Jak odzyskać entuzjazm” – Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew”, Kraków 2017.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij