Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Harmęże

17.04.2015

Klasztor pw. Niepokalanego Poczęcia NMP

ul. Franciszkańska 12 
32-600 HARMĘŻE 
Oświęcim 
tel. 33 843 07 11; 33 843 04 11; fax. 33 843 47 35 
e-mail: harmeze@franciszkanie.pl 
www.harmeze.franciszkanie.pl

Historia

HarmężeDecyzję o założeniu domu klasztornego w Oświęcimiu podjęła w 1986 r. kapituła Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię i jej ówczesny prowincjał o. Feliks Stasica. Ideę tę poparł zarówno kard. Franciszek Macharski, jak i generał zakonu o. Lanfranco Serrini. Po ustaleniach z Kurią Metropolitalną w Krakowie, pracę duszpasterską w parafii Brzezinka podjęło i prowadziło przez dwa lata, razem z tamtejszym proboszczem dwóch ojców franciszkanów.

W 1987 r. Prowincja kupiła w Harmężach działkę (1,25 ha), na której znajdował się wówczas jedynie mały drewniany domek. Później teren ten powiększono, kupując sąsiednie działki oraz w 1989 r. murowany dom mieszkalny, usytuowany po przeciwnej stronie obecnej posesji.

Uchwałę o budowie w Harmężach domu zakonnego i urządzenia w nim Centrum Kolbiańskiego powzięła Kapituła Prowincjalna w roku 1989. Po przeprowadzeniu koniecznych adaptacji w domu murowanym, we wrześniu 1989 r. zamieszkało w nim trzech współbraci. Natomiast drewniany dom przerobiono na prowizoryczną kaplicę, która 10 listopada 1989 r. została poświęcona przez bpa Kazimierza Górnego. 17 lutego 1990 r. Harmężach został erygowany klasztor pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanej, a w sierpniu tego samego roku poświęcono krzyż i plac pod budowę kościoła. W październiku 1990 r. kard. Macharski wydał dekret o utworzeniu i powierzeniu Zakonowi parafii w Harmężach. Prace przy budowie kościoła rozpoczęto 3 września 1990 r. i doprowadzono do stanu, który umożliwił na Boże Narodzenie 1990 r. odprawienie Pasterki.

27 listopada 1990 r. klasztor w Niepokalanowie ofiarował klasztorowi w Harmężach figurkę Niepokalanej, wykonaną przez rzeźbiarza z Poronina - Bolesława Kupca, który jako więzień obozu oświęcimskiego (nr 792) ofiarował ją ks. Władysławowi Grohsowi, ówczesnemu wikaremu parafii Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu. Figurkę tę po śmierci ks. Grohsa (w Wieliczce) przekazano do Niepokalanowa.

28 maja 1993 r. ordynariusz nowo utworzonej diecezji bielsko-żywieckiej, bp Tadeusz Rakoczy, poświęcił w obecności generała zakonu o. Lanfranco Serriniego kościół w Harmężach. Latem roku następnego rozpoczęto budowę podziemi klasztoru. W 1995 r. doszło do porozumienia i podpisania umowy z Instytutem Misjonarek Niepokalanej Ojca Kolbego o budowie w Harmężach przez ten Instytut domu rekolekcyjnego. Nieco później Instytut Misjonarek zakupił w Brzezince dom, w którym zamieszkały trzy Misjonarki.

8 października 1995 r. były więzień obozu koncentracyjnego Marian Kołodziej z Gdańska (nr 432), twórca wystawy "Klisze pamięci. Labirynty" zgłosił gotowość umieszczenia jej na stałe w Harmężach, a 4 lipca 1997 r. przekazał ją aktem notarialnym na rzecz krakowskiej prowincji franciszkanów (jedna trzecia obecnej Ekspozycji).

28 maja 1999 r. zostały przeniesione do Harmęż krzyże stawiane przy krzyżu papieskim na dawnym "żwirowisku" przy obozie koncentracyjnym KL Auschwitz w Oświęcimiu. 303 krzyże różnej wielkości ustawiono w ogrodzie klasztornym.

8 marca 2000 r. Prowincja przekazała Misjonarkom Niepokalanej Ojca Kolbego działkę (ok. 52 ary), na której został zbudowany ich dom rekolekcyjny.

1 maja 2000 r. w Oświęcimiu-Harmężach pod przewodnictwem generała o. Agostino Gardina rozpoczęła obrady Kapituła Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię.

24 stycznia 2003 r. prof. Marian Kołodziej zakończył swoje monumentalne dzieło "Klisze pamięci. Labirynty" poświęcone tematyce obozowej. W przeciągu 10 lat prof. Kołodziej stworzył ponad 100 kompozycji rysunkowych. Ostatnie 10 zainstalowanych w podziemiach kościoła w Harmężach artysta zatytułował: "Rachunek sumienia. Post scriptum".

 Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij