Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Harmęże. 55 lat kapłaństwa o. Floriana.

16.04.2015

Franciszkanie w Harmężach obchodzili uroczyście jubileusz 55 lat kapłaństwa o. Floriana Szczęcha. 

W drugą niedzielę po Wielkanocy, 12 kwietnia 2015 r., rozważaliśmy w Kościele tajemnicę Bożego Miłosierdzia. W tym dniu w kościele Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach dziesięciu franciszkanów dziękowało Bogu „bogatemu w Miłosierdzie” za 55-lat posługi kapłańskiej.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił jeden z jubilatów o. bp. Błażej M. Kruszyłowicz OFMConv – biskup senior diecezji szczecińsko - kamieńskiej.

Nasz kurs teologii – wspomina o. Florian jubilat, a zarazem główny organizator uroczystości – przyjął święcenia kapłańskie w 1960 r., a bracia należeli wówczas do dwóch prowincji franciszkanów w Polsce. Od tamtej pory spotykaliśmy się co pięć lat. Jubileusz 50-lecia obchodziliśmy w 2010 r. w Łodzi-Łagiewnikach i w Krakowie jako należący już do trzech prowincji franciszkańskich w Polsce: krakowskiej, warszawskiej i gdańskiej.

W tym roku, z okazji 55-lecia kapłaństwa postanowiliśmy spotkać się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach podkreślając tym samym znaczenie tego rozwijającego się ośrodka. Na kursie było wyświęconych 33 braci, z których 7 opuściło zakon lub kapłaństwo, 13 zmarło, a 13 nadal żyje.

Pracują oni w różnych miejscach nie tylko Polski, ale i świata: o. biskup Błażej Marian Kruszyłowicz - Szczecin, o. Leonard Bartnik - Pieńsk, o. Herman Legut - Maria Buchen (Niemcy), o. Kordian Orzechowski - Łódź, o. Nikodem Powojski - Santa Severa (Włochy), o. Damian Synowiec - Kraków, o. Florian Szczęch – Harmęże, o. Euzebiusz Wargulewski - Brazylia, o. Eugeniusz Wiraszka - Niepokalanów, o. Gabriel Włodyka – Jasło. W tym roku dołączył do nas również ks. Jan Wargulewski - werbista, rodzony brat o. Euzebiusza Wargulewskiego.

Trzech jubilatów ze względu na niedomagania zdrowotne nie mogło przybyć do Harmęż: o. Ludwik Bartoszak – Koszalin, o. Rufin Orecki – Paragwaj, o. Franciszek M. Kramek – Brazylia.

Spotkanie rozpoczęło się w piątek wieczorem od zwiedzenia „Kliszy pamięci. Labirytów” Mariana Kołodzieja – wystawy znajdującej się w podziemiach harmęskiego kościoła. W sobotę jubilaci odprawili Mszę świętą we własnym gronie.

Słowo Boże wygłosił o. Ignacy Reich nasz wychowawca ze studiów filozoficznych. Odwiedziliśmy również Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego, które opowiedziały o swojej pracy w Harmężach. Po obiedzie, w klasztorze franciszkanów miało miejsce spotkanie z o. dr hab. Zdzisławem Gogolą, profesorem UPJP, który mówił o misjach i o życiu w Peru męczenników o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego, którzy mają być beatyfikowani 5 grudnia br.

Ważnym przeżyciem stało się nawiedzenie celi śmierci św. Maksymiliana w byłym obozie w Auschwitz oraz modlitwa i refleksja nad wielkim czynem naszego Współbrata w miejscu budzącym grozę. Punktem kulminacyjnym naszego spotkania była Msza święta sprawowana w niedzielę w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Harmężach. Przybyłych powitał gwardian i proboszcz – o. Piotr Cuber. W kazaniu jubilat o. biskup Błażej Kruszyłowicz - podkreślił wzrastającą wiarę Apostołów po zmartwychwstaniu Jezusa. Nawiązał także do tajemnicy Miłości i Miłosierdzia Bożego. Wskazał na znaczenie naszego życia kapłańskiego i franciszkańskiego dla Zakonu, Kościoła i społeczeństwa. Na zakończenie mszy głos zabrali: o. prowincjał Wiesław Pyzio z Warszawy, o. wikariusz Leszek Łuczkanin z Gdańska oraz o. Wikariusz Prowincji Krakowskiej o. Piotr Stanisławczyk.

Uroczystość była ubogacona przez śpiew młodzieżowej scholi prowadzonej przez o. Arkadiusza Bąka. Spotkanie zakończyło się uroczystym obiadem w naszym klasztorze, gdzie słowa podziękowania za spotkanie wypowiedział o. Euzebiusz Wargulewski, misjonarz z Brazylii. Spotkania, które przez lata naszego kapłańskiego życia organizowaliśmy miały, i mają dla nas duże znaczenie oraz przyczyniają się do budowania jedności franciszkańskiej w Polsce i w Zakonie.

o. Florian Szczęch OFMConvTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij