Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Harmęże. Gala wręczenia nagrody św. Maksymiliana

31.12.2018 . kg

Harmęże | Klasztor Niepokalanego Poczęcia NMP

6 stycznia 2019 r. o godzinie 17:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury już po raz trzeci odbędzie się Gala wręczenia Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego za zaangażowanie w działalność ewangelizacyjną i apostolską w diecezji bielsko-żywieckiej. Nagrodą jest kopia figurki "Matki Bożej zza drutów" z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

Laureatem nagrody może być osoba duchowna, świecka, członek instytutu życia konsekrowanego albo stowarzyszenia życia apostolskiego oraz organizacja, wspólnota lub stowarzyszenie, które prowadzą działalność ewangelizacyjną
i apostolską.

W programie będzie można także wysłuchać wykładu Pani Teresy Wątor-Cichy na temat: „Duchowni z pomocą więźniom Obozu Auschwitz” oraz zobaczyć projekcję filmu Michała Kondrata „Dwie Korony”.

Nagrodą św. Maksymiliana Marii Kolbego jest kopia figurki "Matki Bożej zza drutów", którą zwycięzcy wręczy Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej ks. bp. Roman Pindel. Oryginalna figurka maryjna znajduje się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, w kaplicy "Matki Bożej zza drutów".

Figurka powstała w czasie II wojny światowej w KL Auschwitz. Wykonał ją na terenie KL Auschwitz w 1940 roku więzień Bolesław Kupiec (nr 792). Był to jego dowód wdzięczności dla ks. Władysława Grohsa za niesioną przez niego pomoc materialną osadzonym w obozie. Ks. Grohs w testamencie prosił, aby po jego śmierci przekazać figurkę "Matki Bożej zza drutów" do Niepokalanowa. Klasztor niepokalanowski z kolei przekazał figurkę do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, gdyż uznał, że miejsce jest dla "Matki Bożej zza drutów" najbardziej odpowiednie. Twarz blisko dwudziestocentymetrowej figurki jest skupiona i smutna. Jej płaszcz z kapturem na plecach przypomina opończę, przepasana jest góralską krajką, a wieńcząca głowę gwiaździsta korona również zawiera motywy góralskie.

Oświęcimskie Centrum Kultury znajduje się na ul. Jędrzeja Śniadeckiego 24. Wstęp wolny.

o. Arkadiusz Bąk OFMConvTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij