Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Harmęże. Konkurs o św. Maksymilianie

18.01.2019 . kg

Harmęże | Klasztor Niepokalanego Poczęcia NMP

Dużą popularnością cieszył się w powiecie oświęcimskim konkurs literacko-plastyczny, w którym dzieci szkół podstawowych miały za zadanie wyrazić w formie artystycznej drogę patrona ziemi oświęcimskiej „Przez ciernie do gwiazd…”. 10 stycznia 2019 r. w sali Domu Ludowego w Harmężach odbyło się uroczyste podsumowanie zmagań konkursowych. Wśród uczestników były także dzieci z Niemiec.

Podczas czwartkowej gali konkursowej wręczono nagrody i wyróżnienia, a uczniowie miejscowej podstawówki uczcili 125. rocznicę urodzin patrona swej szkoły specjalnym programem artystycznym.

Temat tegorocznego konkursu brzmiał „Przez ciernie do gwiazd – W stronę najjaśniejszej z Gwiazd”. Jego uczestnicy mieli za zadanie odnieść się do hasła w formie literackiej lub plastycznej, przedstawiając Rajmunda Kolbego jako chłopca uzdolnionego matematycznie, który marzy o podróży w przestrzeń kosmiczną, lub opisać wybrane wydarzenie z życia przyszłego świętego, odnosząc się do tej sentencji. Niektóre dzieci w liście do kolegi lub koleżanki przedstawiały dokonania św. Maksymiliana – człowieka zainteresowanego naukami ścisłymi, nowoczesną technologią, środkami komunikacji społecznej.

O. Arkadiusz Bąk OFMConv, jeden z pomysłodawców przedsięwzięcia, przyznał, że z roku na rok poziom rywalizacji jest coraz wyższy. Napływa też coraz więcej prac. W tym roku było ich około dwustu – ponad 30 prób literackich oraz ok. 130 plastycznych.

Finalistką plastycznej części konkursu o św. Maksymilianie została Gabriela Szpindor z Włosienicy. Konkurs literacki wygrała Katarzyna Hałat z Piotrowic.

Wśród gości finału konkursu byli m.in.: dyrektor delegatury małopolskiego kuratorium oświaty w Krakowie Maria Nitka, wizytator małopolskiego kuratorium oświaty w Krakowie Ewa Kantyka, gwardian klasztoru i proboszcz parafii Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach o. dr Piotr Cuber, Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego, a także przedstawicielka szkół niemieckich Monika Bohr oraz o. Mateusz Kłosowski z Blieskastel.

Powiatowy Konkurs Plastyczny i Literacki o św. Maksymilianie został zorganizowany po raz piąty. W przeszłości zaczynał się od poziomu gminnego, od dwóch lat przebiega na szczeblu powiatowym. Obok uczniów ze szkół powiatu oświęcimskiego wzięli w nim udział rówieśnicy z zaprzyjaźnionych szkół z Niemiec.

Organizatorami konkursu byli: Szkoła Podstawowa im. św. Maksymiliana Kolbego w Harmężach oraz Centrum św. Maksymiliana Kolbego w Harmężach. Jego patronami: biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, prowincjał krakowskiej prowincji franciszkanów Marian Gołąb OFMConv, wójt gminy Oświęcim Mirosław Smolarek.

R. Karp
fot. A. MośTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij