Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Harmęże. Z Niepokalaną w sercu Kościoła

15.04.2019 . kg

Harmęże | Klasztor Niepokalanego Poczęcia NMP

W Centrum św. Maksymiliana w Harmężach w dniach od 5 do 7 kwietnia 2019 r. miały miejsce XVIII Dni Kolbiańskie, które przebiegły pod hasłem: „Z Niepokalaną w sercu Kościoła”.

Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią sprawowaną przez o. Piotra Cubera, współorganizatora spotkania. Szkoła Ewangelizacji Niepokalanej z Harmęż poprowadziła Adorację Najświętszego Sakramentu wraz z rozważaniami pasyjnymi.

Ważnym punktem Dni Kolbiańskich była Msza Święta, której przewodniczył ks. bp. Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. W okolicznościowej homilii w nawiązaniu do hasła tegorocznego spotkania biskup zaznaczył, iż „pragniemy wejrzeć w to, co dzieje się w sercu Kościoła. Zwłaszcza chodzi o ten Kościół, który jest nam najbliższy – w Polsce, w diecezji, w której żyjemy”.

Zaproszeni goście zaprezentowali bardzo ciekawe ujęcia głównego tematu XVIII Dni Kolbiańskich. O. Mariusz Orczykowski wystąpił z tematem „Kościół darem Jezusa za zbawienie ludzkości”. „Maryja Matka Kościoła” ten temat zaprezentował o. Grzegorz M. Bartosik z Niepokalanowa. O. prof. Zdzisław Kijas mówił m.in. o strukturach, hierarchii Kościoła i odpowiedzialności wszystkich członków Kościoła za Jego misję. Natomiast dr Dariusz Żuk-Olszewski przedstawił św. Maksymiliana jako przykład wierności Kościołowi. Był to swego rodzaju rachunek sumienia dla nas, abyśmy tak ewangelizowali, katechizowali, by prowadzić ludzi do Kościoła, do pozostania w Nim i wytrwania w świętej wierze katolickiej, i do Niepokalanej, która jest przecież w Jego sercu. Ks. Waldemar Cisło podzielił się z uczestnikami wiedzą na temat działalności charytatywnej Kościoła, pokazując jak wiele robi się dla drugiego człowieka w potrzebie.

Tegoroczne Dni Kolbiańskie zakończył uroczystą Eucharystią o. Mariusz Kozioł, wikariusz Krakowskiej Prowincji Franciszkanów, który w homilii na podstawie Ewangelii zachęcał, aby „odkryć moc Jezusa Chrystusa w Kościele. Św. Maksymiliana pragnął dać z siebie wszystko: zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną; dla Niej chce być starty na proch” – podkreślał o. Kozioł.

Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego oraz Franciszkanie z Harmęż już dziś serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w Dniach Kolbiańskich w przyszłym roku.

ik/abTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij