Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Homilie u św. Marty

12.03.2019 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

„Prawda jest spotkaniem” to nowa, niezwykła publikacja wydawnictwa Znak. Dlaczego niezwykła? Przede wszystkim ze względu na osobę autora, którym jest papież Franciszek. Tom obejmuje jego homilie z pierwszego roku pontyfikatu, wygłaszane codziennie o godz. 7 na porannych Eucharystiach w Domu św. Marty, który Franciszek nazywa swoim klasztorem.

Autor wstępu Federico Lombardii  bywał na nich od początku i od razu też dostrzegł ich fenomen. Miał świadomość, że warte są zapamiętania, gdyż papież wygłaszał je tylko do niewielkiej  liczby słuchaczy, których jednak ciągle przybywało. Grupa stałych bywalców codziennie oczekiwała, co Franciszek  ma do powiedzenia „na dziś”. Zebrane homilie odnoszą się zawsze do słowa Bożego i są pozbawione wszelkich ozdobników,  które być może mogłyby przyciągnąć uwagę słuchaczy, ale zarazem odciągnąć ich myśli od treści codziennych czytań.

Domowe liturgie w kaplicy Świętego Ducha zaczęły być „słynne” nie tylko w Watykanie. Książka jest odpowiedzią na liczne prośby  o udostępnienie wygłaszanych podczas nich papieskich homilii. Jedni pragnęli zapoznać się z ich treścią, inni powrócić do tego, co już kiedyś usłyszeli i raz jeszcze je przemedytować.

W książce brakuje niestety jednego – domowej atmosfery, która panuje podczas tych liturgii. Ale czytelnik może ją sobie wykreować w swojej wyobraźni. Wszyscy ich uczestnicy podkreślają, że Franciszek pozostawał z nimi w serdecznej bliskości i mówił zawsze pełnym ciepła głosem. Starał się być siewcą, ale przede wszystkim – był jak matka. Wykonywał matczyne gesty, mówił macierzystym – ojczystym językiem, traktował wszystkich po matczynemu. Jego homilie są przemodlone i przemyślane, przygotowane w oparciu o długą medytację nad słowem Bożym.

Zapraszam zatem do lektury. To książka na wiele poranków lub wieczorów. Moim zdaniem nie da się jej przeczytać jednym tchem. Homilie należy raczej dostosować do okresu liturgicznego czy potrzeby chwili – spotkać się z nimi w ciszy serca. Przeczytać jedną, a potem  sięgnąć  po kolejną…

Mariola Wiertek


Książkę można zakupić w sklepie internetowym Wydawcy: znak.com.pl.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij