Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

In vitro - nieprzyjazne ludziom

04.07.2015

Senacka Komisja Zdrowia wniosła wniosek o odrzucenie w całości ustawy rządowej in vitro. Głosowanie w Senacie odbędzie się 9 lipca. Już sama nazwa ustawy „O leczeniu niepłodności” jest myląca, bowiem proces in vitro nie leczy niepłodności. Metoda pozaustrojowego zapłodnienia, bez względu na jej skuteczność, nie ma wpływu na dalszą płodność kobiety. Celem ustawy jest legalizacja procedury zapłodnienia „na szkle” i finansowanie klinik, które prowadzą metody wspomaganego rozrodu. Dziecko w jego embrionalnej fazie określane jest słowami „grupa komórek”. Tą grupę komórek rozrodczych lub zarodków, potrzebnych do sztucznego rozrodu, można będzie testować, zamrażać w ciekłym azocie, konserwować, transportować , itp.  

Ustawa ma inne mankamenty, o których można dowiedzieć się z protestu obywatelskiego do Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Każdy z wierzących powinien włączyć w walkę o całkowity zakaz stosowania metody in vitro, gdyż ta metoda przeczy Bogu i 10 przykazaniom. Walka ta, jak powiedział ostatnio abp Gądecki, dopiero się rozpoczyna. Koalicja rządząca przegłosowała w sejmie ustawę in vitro. Za ustawą głosowali ludzie, którzy uczestniczą w życiu Kościoła, którzy publicznie przystępują do Komunii św. Smutne jest to, że partia opozycyjna PiS , która stara się przejąć władzę, oraz prezydent elekt Andrzej Duda zapowiadają, że nie zrezygnują z dalszego produkowania dzieci na szkle. Owszem, akceptują dopuszczenie tej metody, ale tylko dla małżeństw. Może znajdą oni jednak czas na zapoznanie się z dokumentami Kościoła, mówiącymi o szkodliwości metody in vitro, choćby z encykliką papieską Donum Vitae

Same kliniki wspomaganego rozrodu tak opisują proces produkcji człowieka „na szkle”: Procedurę zapłodnienia in vitro można podzielić na następujące etapy: stymulacja hormonalna; punkcja jajników i pobranie komórek jajowych; ich zapłodnienie i hodowla zarodków; transfer zarodków; kriokonserwacja zarodków do późniejszego wykorzystania; kriotransfery. Czy wśród rządzących w Polsce znajdą się ewangeliczni sprawiedliwi, którzy odrzucą ustawę o produkcji dziecka „na szkle”?

Anna Dziemska 

foto: Wikimedia Commons

zobacz również:

Opinia do leczenia ustawy o niepłodności

Sposób kriogenicznej konserwacji komórek

Ceny procedur klinicznego stosowania metody in vitro

Nieznana przyczyna niskiej skuteczności zabiegów in vitro

zobacz poniżej film o niewygodnych i ukrytych faktach metody in vitro

 Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij