Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

"Istnienie, Życie, Poznanie, Błogosławiona Trójca".

30.05.2021 Andrzej Prugar

"Bóg, Pan, Duch Święty, Błogosławiona Trójca.

Ojciec, Syn, Pocieszyciel, Błogosławiona Trójca.

Dawca, Szafarz, Rozdzielający, Błogosławiona Trójca.

Źródło, Rzeka, Orzeźwienie, Błogosławiona Trójca.

Istnienie, Życie, Poznanie, Błogosławiona Trójca.

Niezrodzony, Jednorodzony, Zrodzony ze Zrodzonego, Błogosławiona Trójca.

Prawdziwe Światło, prawdziwe Światło ze Światła, prawdziwe Oświecenie, Błogosławiona Trójca.

Odpoczynek, Pochodzenie, Powrót, Błogosławiona Trójca.

Ziarno, Drzewo, Owoc, Błogosławiona Trójca.

Niewidzialny niewidzialnie, Widzialny niewidzialnie, Niewidzialny widzialnie, Błogosławiona Trójca".

Niektóre z wezwań Mariusza Wiktoryna (+363), z dzieła "O Trójcy Świętej".

Byłem świadkiem rozmowy pomiędzy matką a dzieckiem. Mama pyta dziecko: kochasz mnie? Tak mamusiu, kocham Cię! Mama zadała drugie pytanie: a za co mnie kochasz? Za Ciebie - odpowiedziało dziecko. No tak, pomyślałem sobie, jak się ma mamę, ma się i obiad, i plaster na ranę i uśmiech pełen dobroci...

Jesteśmy z Niego i dla Niego, dla Boga, tak jak On cały jest dla nas. On jest naszą wieczną przyszłością, naszym domem, rodziną niestworzoną. Objawia się w czasie - historii, ale i my mamy czas na poznawanie Boga Jedynego w Trójcy Świętej.

Bóg się "przedstawia" (por. Pwt 4, 32-34. 39-40, pierwsze czytanie niedziele). Głos z ognia, który rozpoczyna prowadzić pogubione w ciemnościach dzieci, przekonuje do ufności przez znaki potężnego działania, ocala naród, narody i ludzi.

Bóg się objawia jako wspólnota miłości niestworzonej, która prowadzi ku sobie tych, którzy dali się przekonać, uwierzyli, zanurzyli się w chrzcie św. (por. Rz 8, 14-17, drugie czytanie niedzielne). Ocalony przez Krzyż Jezusa, otrzymałem tchnienie Ducha i wołam "Abba - Ojcze". Przez takie wołanie jestem w ogniu dobroci i miłości Jedynego w Trzech Osobach.

Bóg Jedyny w Trzech Osobach, chce być głoszony i poznawany (por. Mt 28,16-20, Ewangelia uroczystości). Ci, którzy uwierzyli i doświadczyli miłości Boga Jedynego w Trzech Osobach, są posłani. Apostołowie i ich następcy, wszyscy ochrzczeni.

Wieloma sprawami się martwimy. Ile z nich zniknęłoby z naszego życia, gdybyśmy w Obecności Jezusa, Który zawsze jest z nami, opowiadali słowami, a jeszcze bardziej życiem, że wszystko-pełnia zaczyna się wtedy, kiedy dajemy się pochwycić Jedynemu w Trzech Osobach; bo w Nim mamy Dom, Pokarm, Bezpieczeństwo - jak małe dziecko ma wszystko w kochającej mamie. Wtedy służba w miłości i oczekiwanie na spotkanie ostateczne byłoby naszym gorącym oddechem każdej chwili.

Andrzej Prugar OFMConv

fot.: fr.ap, jedno z najstarszych okien w klasztorze franciszkanów w Krakowie, obecnie aula bł. Jakuba Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij