Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Jak odzyskać entuzjazm

12.04.2017 . kg

Bratni Zew | Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew”

„Jak odzyskać entuzjazm” to tytuł najnowszej książki franciszkańskiego wydawnictwa Bratni Zew autorstwa o. Andrzeja Zająca OFMConv. Premiera dopiero pod koniec maja, ale już teraz wydawca przygotował 50 egzemplarzy przedpremierowych z autografem autora! Przedstawiamy recenzję książki i entuzjastycznie zapraszamy do lektury!

Entuzjastycznie o entuzjazmie odzyskanym

Czujesz się wypalony? Zmęczony codzienną rutyną? Nuży Cię Twoja zwykła szara codzienność? A może nawet nabożeństwa wydają Ci się nudne a modlitwy monotonne? I jeszcze ta samotność… Nie masz pomysłu, jak to zmienić? Zapraszam Cię do lektury właśnie wydanej przez Bratni Zew nowej książki o. Andrzeja Zająca OFMConv pt. „Jak odzyskać entuzjazm”. Wkroczysz wraz z nią do krainy Pokoju i Dobra, aby odzyskać utracony entuzjazm. Bo entuzjazm można jedynie odzyskać – nie zdobyć.

Czymże więc on jest? „Greckie słowo enthousiazein oznacza być w posiadaniu Boga, pod Jego natchnieniem czyli po prostu mieć Go w sobie”. Prawdziwy entuzjazm to nie sztucznie wytworzona euforia pracowników banków czy korporacji, zapał i zaangażowanie. To coś więcej. ZNACZNIE więcej. Zachwyt każdą chwilą, radość życia, pogoda ducha nawet w trudnych momentach, dużo dobrej energii. I – stałe poczucie bliskości Boga oraz Jego konkretnej obecności.

Książka „Jak odzyskać entuzjazm” o. Andrzeja Zająca jest naprawdę niezwykła. Składa się z kilkudziesięciu symbolicznie zatytułowanych rozdziałów. Każdy z nich porusza inny temat, ale wspólnie tworzą całość – jeden spójny przekaz. Są zbiorem rad i wskazówek (wynikających zapewne z doświadczeń i przemyśleń autora), które mogą stać się dla czytelnika drogowskazem i pomocą w poszukiwaniu entuzjazmu. Warto dodać, że są napisane w sposób przystępny, jasny i dowcipny.

Wesoły zajączek – jedyna ilustracja książki – prowadzi nas przez tok rozważań autora, zachęcając i mobilizując do pracy nad sobą. W trakcie lektury uświadamiamy sobie ile drzemie w nas dobra, którym możemy dzielić się z innymi. Ile przed nami  tajemnic do odkrycia, zagadek do rozwiązania. Ile radości i dobrej zabawy. Bo życie jest piękne. I pięknie jest odkryć, że sam Bóg jest naszym Ojcem. A my czasem robimy z siebie sierotę...

W teatrze życia możemy zagrać wspaniałe role. Może niekoniecznie te główne. Czy myślałeś kiedyś, że możesz być telefonem, drzewkiem pomarańczowym czy pochodnią? Po prostu czynić dobro „póki masz czas” i mieć z tego wielką frajdę? Cieszyć się Bogiem i życiem? Z  entuzjazmem witać nowy dzień i czekające na nas piękne niespodzianki? Realizować swoje plany? Spełniać marzenia? Chyba warto o to zawalczyć!

Zapraszam Cię na ekscytującą wyprawę w głąb samego siebie. Na spotkanie z Kimś do szaleństwa w Tobie zakochanym. Jeśli dasz się pokochać i odwzajemnisz Jego uczucia, Twoje życie zmieni się w radosne wędrowanie śladami św. Franciszka. Bo „spotkanie otwiera oczy”… Niech zaproszeniem będą słowa autora książki:

Nie trać gwiazdy z oczu… Nie zapominaj o Świetle… Dlatego nie zbaczaj w ciemności! Idź tak, abyś to Światło miał w sobie – mimo ciemności wokół. To, że spotkałeś Jezusa, jeszcze nie znaczy, że z Nim jesteś. Spotkanie jest jedynie zapowiedzią czegoś więcej, jest początkiem drogi. Trzeba, aby to spotkanie stało się w tobie trwaniem na drodze wierności. A wierność to nie stagnacja czy mozolne czekanie na koniec. Wierność to szalona wędrówka z Jezusem – pełna dynamizmu. Przynosi ona wciąż nowe doświadczenia i z każdym dniem staje się bardziej wymagająca, ale i dająca wciąż więcej radości. Nie brak w niej i chwil trudnych, w których wydaje się, że idzie się już samemu, w pojedynkę. Człowiek wtedy rozgląda się, jakby chciał sobie znaleźć inne szczęście, łatwiejsze, przez moment może nieco przyjemniejsze… Dlatego się gubi. Jeśli ma w sobie Światło, zreflektuje się i wróci, porzucając swoje załamanie, swoje zagubienie. Wróci – za blaskiem gwiazdy.

Pokochaj więc blask pierwszego wejrzenia – jest najczystszy. Pokochaj Miłość, za którą poszedłeś, którą rozpoznałeś w Jezusie, przed którą upadłeś na twarz, aby oddać pokłoni dziękować. A gdy zbłądzisz, pozwól się wieść swojej gwieździe – Światłu, które rozpala w tobie Duch. Daj się pochłonąć Miłości: niech cię nauczy szaleństwa zakochania!

Czyż zakochanym brakuje entuzjazmu?

Mariola Wiertek

Książkę można zakupić w sklepie internetowym Wydawnictwa Franciszkanów Bratni Zew: Jak odzyskać entuzjazm.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij