Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Jan z Montecorvino - pierwszy arcybiskup Pekinu

03.01.2021 . kg

ISF - Kraków | Instytut Studiów Franciszkańskich

3 stycznia 1328 r. w Pekinie zmarł Jan z Montecorvino, włoski franciszkanin i misjonarz, pierwszy arcybiskup Pekinu, legat papieski. W kolejną rocznicę jego śmierci zapraszamy do poznania tego niezwykłego franciszkanina!

Janowi z Montecorvino przypada zaszczytny tytuł pierwszego katolickiego misjonarza, który dotarł do Chin. Jan urodził się w roku 1247 w Monte Corvino we Włoszech. Zmarł w Chanbałyku (Pekinie) w roku 1328 jako jego arcybiskup i patriarcha całego Orientu. O wielkości i randze jego osoby i dzieła najwymowniej świadczy fakt, że został on wspomniany w 20. numerze adhortacji Ecclesia in Asia razem z takimi postaciami, jak Matteo Ricci i Roberto de Nobili, jako przykład misjonarzy, którzy wnikali w kultury i umysły ludów Azji. Aż dziw bierze, że jego postać jest tak mało znana i nie stała się osnową jakiegoś scenariusza filmowego.

Jak doszło do tego, że franciszkanin znalazł się w Chinach? Jak wyglądały początki jego misji i działalność ewangelizacyjna? Czy jego dzieło przetrwało po jego śmierci? Na te pytania odpowiada ciekawy artykuł znajdujący się na stronie Instytutu Studiów Franciszkańskich: Jan z Montecorvino. Polecamy!Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij