Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Jasło. Parafialna pielgrzymka do Fatimy, Lourdes i Santiago de Compostela

09.06.2022 . kg

Jasło | Sanktuarium Św. Antoniego i Klasztor franciszkanów w Jaśle

W piątek wieczorem, 20 maja 2022 r., w kaplicy św. Maksymiliana wspólną Eucharystią 56 osób z Jasła rozpoczęło parafialną pielgrzymkę do sanktuariów w Fatimie, Lourdes i Santiago de Compostela.

Po przebyciu do Hiszpanii pierwszym miastem, które zwiedzili pielgrzymi była Barcelona. Nawiedzili tam m.in. bazylikę Świętej Rodziny oraz katedrę św. Heleny. Po południu wyjechali do opactwa Matki Bożej w Montserrat, gdzie mieli możliwość sprawowania Eucharystii. W czwarty dzień wieczorem dotarli do Fatimy, głównego celu pielgrzymki. Po przyjeździe uczestniczyli w Eucharystii w bazylice Trójcy Świętej i brali udzaił w różańcu i procesji światła.

Dzień piaty i szósty pielgrzymki w całości poświęcony był na pobyt w Fatimie. Pielgrzymi mieli możliwość odprawienia drogi krzyżowej na trasie kalwarii węgierskiej, zwiedzili miejsca urodzenia i wychowania św. Franciszka, św. Hiacynty i Łucji oraz celebrowali Mszę świętą w kaplicy Anioła Pokoju i przy kaplicy Objawień. Mieli również okazję podziwiania Atlantyku w miejscowości Nazare. Siódmy dzień pielgrzymki rozpoczął się od porannej Eucharystii w kaplicy Objawień, po czym pielgrzymi opuścili Fatimę i udali się w stronę Hiszpanii. Tam zatrzymali się w Santiago de Compostela przy grobie św. Jakuba, gdzie mieli czas, aby zanieść modlitwy przez wstawiennictwo Apostoła. Kolejny dzień przeznaczony był na pobyt w Oviedo, gdzie jasielscy parafianie nawiedzili katedrę św. Salwatora. Tam sprawowali Eucharystię i mieli możliwość modlitwy przed relikwią chusty z grobu Chrystusa. Po wspólnym zwiedzaniu muzeum historycznego wyjechali w stronę Francji, gdzie wieczorem dotarli do Lourdes. Poranek dziewiątego dnia rozpoczęli od Eucharystii w Grocie Objawień. Następnie zwiedzili Sanktuarium i miejsca związane ze św. Bernadettą oraz wystawę poświęconą św. Maksymilianowi we franciszkańskim klasztorze. Po południu uczestniczyli w drodze krzyżowej w Lourdes. Mieli również okazję do indywidualnej modlitwy w Sanktuarium, zwiedzania miasta oraz uczestniczyli w święceniach nowego biskupa diecezji Lourdes.

Był to owocny, bogaty w przeżycia czas nawiedzenia najważniejszych miejsc objawień w zachodniej Europie.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij