Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

José Tolentino Calaça de Mendonça

15.12.2021 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

15 grudnia 1965 r. w Machico na Maderze urodził się José Tolentino Mendonça, portugalski duchowny rzymskokatolicki, poeta, doktor nauk teologicznych specjalizujący się w dziedzinie teologii biblijnej, kardynał, Archiwista i Bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego. Jego książki, w niezwykle ciekawy sposób poruszające tematykę duchowości, w języku polskim wydaje nasze franciszkańskie wydawnictwo Bratni Zew.

Chrześcijanin jutra będzie albo mistykiem, albo nie będzie go wcale – twierdzi Karl Rahner. Podobnie uważa kard. José Tolentino Mendonça, zapraszając w zmysłową podróż, której celem jest doświadczenie Boga. Autor udowadnia, że wiara kształtuje się nie tylko przez to, co słyszymy, widzimy i czujemy, ale także przez zapach i smak. Każdy ze zmysłów otwiera nowe przestrzenie poznania i urealnia kontakt człowieka z otaczającym go światem.

Naucz się, jak być naprawdę obecnym: widzieć, słyszeć, dotykać, smakować, upajać się ciągle nowym zapachem chwili! Kard. Mendonça z niebywałą erudycją uczy, jak czerpać radość z każdej chwili przeżywanej w Bożej obecności.

Znaleźć skarb to jeszcze nie wszystko. Człowiek nieustannie poszukuje Boga, żyjącego w nim. Ale gdy Go odnajdzie, wcale nie kończy się jego droga, bo wtedy w Nim odnajduje wciąż więcej.

Tytuł nawiązuje do przypowieści Jezusa o skarbie ukrytym w roli. Ale to w podtytule kard. José Tolentino Mendonça ukrył swą główną myśl: „O sztuce wewnętrznego poszukiwania”. Jest to zatem przewodnik po drodze wolności: od Abrahama po Mojżesza; od Eliasza po Jonasza, który poznaje prawdę o Bogu dopiero na obcej ziemi. Również Jezus z apostołami jest ciągle w drodze. Przekonaj się jak fascynująca jest codzienność pełna nowych odkryć.

fot. ANTÓNIO0196, commons.wikimedia.orgTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij